"Pieśń o Wiklefie" - polska rewolucja antykościelna

Pieśń o Wiklefie – tekst średniowiecznej pieśni Jędrzeja Gałki z Dobczyna, który wraz z nutowym zapisem melodii przetrwał do naszych czasów. Zachowany zapis nie jest autografem Gałki, ale kopią z około połowy XVI wieku, prawdopodobnie autorstwa protestanckiego teologa Mathiasa Flaciusa zwanego Illyricusem (1520–1575), naniesioną na kartę ochronną piętnastowiecznego kodeksu[1. Tytułowy Wiklef to John Wycliffe – reformator chrześcijaństwa.


Zapomniana polska rewolucja Czy wiecie o tym, że jeden z najstarszych zabytków języka polskiego niesie treści...

Posted by Marek Krak on Thursday, October 21, 2021



Cykl Przebudzenie, odcinek pt. Polska Rewolucja Antykościelna
Trzeci odcinek cyklu edukacyjnego Przebudzenie, tym razem na temat polskiej rewolucji husyckiej. Także o zabytku z czasów tej rewolucji - Pieśni o Wycliffie, dziele antykatolickim, jednym z najstarszych zabytków języka polskiego.




John Wycliffe - Wikipedia, wolna encyklopedia

John Wycliffe (w wersji spolszczonej Jan Wiklif lub Wiklef, nie ma pewności co do oryginalnej pisowni jego nazwiska; ur. ok. 1329 w Hipswell w hrabstwie Yorkshire, zm. 31 grudnia 1384 roku w Lutterworth niedaleko Leicester) - angielski teolog, bohater wiary i reformator Kościoła, profesor teologii Uniwersytetu w Oksfordzie i duchowny katolicki związany z ruchem lollardów.

Komentarze