Dwie formy chrztu w parafii św. Jadwigi w Chorzowie.
Chrztu udziela się bądź przez zanurzenie, bądź przez polanie, z zachowaniem przepisów wydanych przez Konferencję Episkopatu -- mówi kanon 854 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Katechizm Kościoła Katolickiego w numerze 1239 mówi: W sposób najbardziej znaczący dokonuje się chrztu przez trzykrotne zanurzenie w wodzie chrzcielnej. Już od starożytności może on być także udzielany przez trzykrotne polanie wodą głowy kandydata. W parafii św. Jadwigi istnieje cały rok możliwość ochrzczenia dziecka przez całkowite zanurzenie. Odbywa się to przed ołtarzem w odpowiednio dużej sadzawce chrzcielnej, z dokładnie (co do temperatury) podgrzewaną wodą, w ogrzewanym (zimą) kościele. Sam chrzest (rozebranie dziecka, trzykrotne zanurzenie) trwa 1-2 minuty.
Choć ta praktyka bardziej kojarzy się z prawosławiem w Kościele katolickim w Polsce także praktykuje się chrzest przez trzykrotne zanurzenie dzieci - choć nie jest to tak popularne chrzest przez polanie głowy wodą.
Katechizm Kościoła Katolickiego mówi: "1239 W sposób najbardziej znaczący dokonuje się chrztu przez trzykrotne zanurzenie w wodzie chrzcielnej. Już od starożytności może on być także udzielany przez trzykrotne polanie wodą głowy kandydata."
Tak samo Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 854 "Chrztu udziela się bądź przez zanurzenie, bądź przez polanie, z zachowaniem przepisów wydanych przez Konferencję Episkopatu."
Niektóre parafie Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce przeprowadzają taki chrzest przez trzykrotne zanurzenie w wodzie. Czasem jest to tylko "zamoczenie" dziecka, ale w niektórych miejscach jak właśnie w parafii św. Jadwigi w Chorzowie przeprowadza się chrzty przez pełne zanurzenie dziecka, z buzią włącznie.
Komentarze
Prześlij komentarz