Ekologia zaratusztriańska

Pierwsi ekolodzy

Zaratusztrianizm jest pierwszą i najstarszą religią objawioną na świecie, a także pierwszym na świecie orędownikiem podejścia do świata i istot go zamieszkujących, które dzisiaj nazywamy podejściem ekologicznym poprzez troskę o żywioły, ziemię i jej mieszkańców. Wiara zoroastryjska nakazuje szacunek i nawołuje do opieki nad wszelkim stworzeniem, które powstało z woli Mazdy. Ta troska o świat fizyczny jest ważna nie tylko w celu poszukiwania duchowego zbawienia. Istoty ludzkie, jako celowe dzieło Boga, są postrzegane jako stworzone, by być częścią natury, a jednym z uzasadnień ich istnienia jest  stanie na straży Siedmiu boskich Stworzeń. Jako jedyne w pełni świadome stworzenie, ludzkość ma ostateczne zadanie troski o stan wszechświata. Wiara wzywa do opieki nad Siedmioma Stworzeniami: niebem, wodą, ziemią, roślinami, zwierzętami, człowiekiem oraz ogniem, jako częścią symbiotycznej relacji. Zoroastrianizm postrzega świat fizyczny jako naturalną matrycę Siedmiu Stworzeń, w której życie i rozwój są współzależne, jeśli harmonia i doskonałość mają być ostatecznym celem.

Czystość

Świętość kreacji wymaga większej świadomości ze strony zaratusztrian, ponieważ na końcu czasu ludzkość musi oddać Ahura Mazdzie świat w jego pierwotnym i ostatecznie doskonałym stanie. Przykładem ich troski jest tradycja mówiąca o tym, że ​​zoroastrianie nigdy nie wchodzą do rzeki, by się w niej umyć lub zanieczyścić ją w jakikolwiek inny sposób. Czystość przyrody w ich tradycji postrzegana jest jako największe dobro.

Stąd w zaratusztrianizmie bardzo szczegółowe przepisy dotyczące sposobów na ochronę i niezanieczyszczanie środowiska naturalnego, tj. powietrza, wód, roślin, ziemi i ognia. Tyczą się one także higieny człowieka. Część przepisów odnosi się również do czystości rytualnej, skażenia dusz i psychiki człowieka. Przepisy te spisano w zamierzchłych czasach z myślą o ludziach bardzo prostych. Dzisiaj mogą budzić kontrowersje, bowiem powstawały ponad 3000 lat temu. Jeśli jednak odczytamy ich intencję, to jesteśmy w stanie zinterpretować je w sposób adekwatny do naszej aktualnej wiedzy o świecie i przystający do czasów współczesnych.

Kryzys

Ogłosił to w Gathach* Zaratusztra, pisząc o przyczynach swojej misji: U zarania czasu Matka Ziemia, Dusza Stworzenia – Geusz Urwan, zwana Duszą Krowy była umęczona przez zło, ucisk i  kalanie jej przez Złego Ducha - Arymana, który czynił to poprzez stworzone z zepsucia swoje moce i sługi. Prosiła Boga, Ahurę Mazdę, by zesłał jej księcia, potężnego wojownika, który powstrzymałby zwiedzionych przez Angra Mainju ludzi, którzy ją ciemiężyli. Ahura Mazda odpowiedział jednakże, że nie może tego uczynić. Wiedział bowiem, że gdyby użył wtedy bezwzględnej przemocy to sam stałby się podobnym do Złego Ducha. Zamiast tego, w swej mądrości przysłał Jej jego, Zaratusztrę, człowieka, któremu Bóg powierzył misję powstrzymania ludzi i dewów przed krzywdzeniem Jego Stworzenia. Powstrzymywać ich miał jednak nie siłą, lecz za pomocą słów i inspirujących idei.

I taka była przyczyna narodzin manthrana Zaratusztry, który wezwał ludzi do pełnienia straży nad ziemią i zachowania jej w czystości.

Na zdjęciu kapitel kolumy z Persepolis z wyobrażeniem Geusz Urwan – Duszy stworzenia. 

*Gatha Ahunawaiti Ha 29.1-11

https://zaratusztrianizm.com/.../gatha-ahunawaiti.../2/...


Źródło:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02sDcTk1dNcvvf1ABLehPdsvzLPNw9eQemeEpyyowdjmJKdrZUYkWwukzeTVavaUz5l&id=100077434633790



Komentarze