Walka na pięści i miotły w Betlejem oraz brawurowa akcja policji z użyciem pałek, gumowych kul oraz gazu. W świątyni gdzie znajduje się grota, w której urodził się Jezus. W bazylice starło się około 100 księży z rywalizujących grup. Do bijatyki doszło między prawosławnymi grekami i prawosławnymi ormianami!
Ormiańscy i greccy prawosławni mnisi walczą na terenie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
Zgodnie z sięgającą czasów Imperium Osmańskiego zasadą status quo, prawosławni, katolicy i ormianie są użytkownikami jedynie poszczególnych części bazyliki Grobu Pańskiego, zwanej przez chrześcijan wschodnich bazyliką Zmartwychwstania. Klucze do niej od ponad 700 lat mają dwie rodziny muzułmańskie.
Pojedynki zapaśnicze w Jerozolimie.
W tym przypadku policja aresztowała dwóch księży.
Do takich starć dochodzi wcale nie tak rzadko i stały się one elementem miejscowej tradycji...
Ciekawostka
Bójka w bazylice Grobu Świętego − starcie pomiędzy katolikami i prawosławnymi o pierwszeństwo w możliwości odprawienia własnych rytuałów w bazylice Grobu Świętego, mające miejsce w Wielki Piątek 10 kwietnia 1846 roku.
Tłem dla zdarzenia był konflikt państw zachodnich i Imperium Rosyjskiego o wpływy w słabnącym Imperium Osmańskim. W związku ze zbiegnięciem się daty świąt w kalendarzu łacińskim i greckim do Jerozolimy przybyli w jednym czasie pielgrzymi obu wyznań. Jednoczasowe obchodzenie świąt podsyciło rywalizację o bazylikę, a gubernator jerozolimski zmuszony był obsadzić bazylikę i jej otoczeniem wojskiem, celem zapewnienia porządku.
W Wielki Piątek księża katoliccy przynieśli do bazyliki obrus z białego lnu na ołtarz, ale odkryli, że księżą prawosławni zdążyli wcześniej położyć na ołtarzu obrus z wyszywanego jedwabiu. W tej sytuacji katolicy zażądali od prawosławnych przedstawienia zezwolenia od tureckich władz na użycie własnego obrusa, a prawosławni zażądali od katolików przedstawienia pozwolenia na usunięcie obrusa użytego przez prawosławnych.
W efekcie sporu doszło do bójki pomiędzy księżmi a następnie także między mnichami i pielgrzymami. W użyciu walczących znalazły się krzyże, świeczniki, lampy i fragmenty kościelnych mebli, a później także noże, pałki i zakazane przez tureckie władze pistolety.
Komentarze
Prześlij komentarz