O Słowacji księdza Tisy jego przeciwnicy mówili, że to "republika proboszczów" - co czwarty poseł na sejm był bowiem duchownym. Słowacy całkiem dobrze wspominali rządy księdza. O ile nie byli Żydami. Najczarniejszym rozdziałem w historii Słowacji pod rządami Tisy był bowiem udział tego państwa w Holocauście.
Ksiądz Jozef Tiso zdecydował się współpracować z Adolfem Hitlerem w latach 1939–1945 pełnił funkcję prezydenta zależnej od Niemiec Republiki Słowackiej. Wprowadził w kraju rządy totalitarne – zniesione zostały wolność sumienia, słowa i prasy, wprowadzono system monopartyjny i zakazano działalności wszystkich partii opozycyjnych. Tiso utworzył zbrojną formację Gwardię Hlinki – wzorowaną na hitlerowskiej SA i jedyną legalną organizację młodzieżową Młodzież Hlinki wzorowaną na Hitlerjugend.
Wikimedia.org |
We wrześniu 1939 Republika Słowacka dokonała agresji na swoich katolickich współbraci w wierze, czyli na Polskę. W listopadzie 1939 na rozkaz Hitlera kilkanaście wiosek w północnej części Spisza i Orawy zostało włączonych w skład Słowacji.
Jako jeden z pierwszych nowe państwo uznał papież Pius XII, a katoliccy biskupi we wspólnym liście pasterskim pobłogosławili katolicko-faszystowski reżim.
O tym co poniżej nie usłyszeliście zapewne w mediach 1 września. A to szkoda. Wielka szkoda... Dzień (zaniku) pamięci...
Posted by Adam Cioch on Friday, September 2, 2022
Jozef Tiso (ur. 13 października 1887 w Veľkiej Bytčy, zm. 18 kwietnia 1947 w Bratysławie) – słowacki ksiądz katolicki, doktor teologii, polityk i lider Słowackiej Partii Ludowej, prezydent Słowacji w latach 1939–1945, państwa-satelity nazistowskich Niemiec. Po zakończeniu II wojny światowej Tiso został skazany i powieszony za zbrodnie wojenne.
15 kwietnia 1947 Jozef Tiso został skazany przez sąd czechosłowacki na karę śmierci za zdradę i udział w zbrodniach wojennych. Prezydent Czechosłowacji Edvard Beneš nie skorzystał z prawa łaski i Tiso został stracony. W ostatnich latach, szczególnie wśród słowackiego duchowieństwa, można dostrzec próby rehabilitacji dyktatora, ukazania go jako postaci tragicznej, człowieka zastraszonego, a nawet uznania męczennikiem za wiarę.
Niemcy wynagrodziły Słowację spornymi terenami w postaci północnej części Spiszu i Orawy (należącymi do Czechosłowacji do 1938) oraz dodatkowo blisko 30 miejscowościami z przedwojennego powiatu nowotarskiego (tereny Spiszu i Orawy, należące od 1920 do Polski, tworzące tzw. Polski Spisz i Polską Orawę).
Słowackie siły zbrojne wzięły po stronie Niemiec udział w inwazjach na Polskę i ZSRR. Formalnie państwo to istniało do maja 1945.
Autorstwa <a href="//commons.wikimedia.org/wiki/User:Peter_Zeliz%C5%88%C3%A1k" title="User:Peter Zelizňák">Peter Zelizňák</a> - <span class="int-own-work" lang="pl">Praca własna</span>, CC BY-SA 3.0, Link
Hailujący ksiądz-prezydent...
Armia defilująca przed księdzem - marzenie narodowych katolików...
Komentarze
Prześlij komentarz