Wigilia u zielonoświątkowców

Zielonoświątkowcy - druga po luteranizmie, pod względem liczebności, denominacja protestancka w Polsce, która należy do nurtu ewangelikalnego. Też mogą obchodzić Wigilię Bożego Narodzenia, chociaż należy przy tym wspomnieć, że wszystko zależy od decyzji autonomicznych zborów, które jednak nie celebrują wieczerzy wigilijnej w identyczny sposób jak katolicy lub nie obchodzą jej wcale. Nie łamią się jednak opłatkiem, a jedynie składają sobie życzenia.

Różnice polegają m.in. na tym, że na stole nie ma tradycyjnych dwunastu potraw, postnych potraw, siana pod obrusem oraz pustego miejsca przy stole, jak i innych tzw. pogańskich naleciałości. Zielonoświątkowcy nie śpiewają też wszystkich kolęd, tylko te koncentrujące się przede wszystkim na biblijnej prawdzie o narodzinach Jezusa. Dzień 25 grudnia uważają za datę symboliczną, gdyż nie przykładają większego znaczenia do dat.




Kościół Zielonoświątkowy w Rzeczypospolitej Polskiej – wolny Kościół protestancki o charakterze ewangelikalnym nurtu zielonoświątkowego. Drugi pod względem wielkości Kościół protestancki w Polsce (po Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP), posiadający przeszło 13 tysięcy członków i łącznie ponad 24 tysiące wiernych (w tym 424 duchownych) zrzeszonych w ramach 266 zborów; największy polski Kościół protestancki nurtu ewangelikalnego; największa zielonoświątkowa denominacja w Polsce, związana z pentekostalną tradycją amerykańskich Zborów Bożych i przyjmująca ustrój kongregacjonalno-synodalny.

Kościół Zielonoświątkowy w RP jest członkiem Europejskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej, Światowej Wspólnoty Zborów Bożych, Aliansu Ewangelicznego w RP oraz Towarzystwa Biblijnego w Polsce. 

Komentarze