Wigilia w Czechach

Czechy - podobno najbardziej zlaicyzowany kraj świata, w którym jednak ludzie określający się jako zupełnie niereligijni oglądają szopki i masowo uczestniczą w pasterkach (trochę tak, jak u nas w niedzielnych mszach) powodując zapełnienie, świecących dużymi pustkami we wszystkie niedziele, budynków kościelnych. Państwo, w którym wszędzie można usłyszeć chrześcijańskie kolędy, a podarunki pod choinkę przynosi nie kto inny jak sam Jezusek...
No i oczywiście należy przy tej okazji wspomnieć, że to jedyne miejsce na świecie, gdzie Polacy zwykle nie są katolikami tylko protestantami, a polskim proboszczem w czeskim kościele jest kobieta... 😄

Czechy należą do najbardziej laickich państw na świecie. Zgodnie ze Spisem Powszechnym z 2011 roku za wierzących uznało siebie 20,6% mieszkańców Czech, przy czym 13,9% przynależy do wspólnot religijnych. Mianem „niewierzących” określiło siebie 34,2% respondentów. 45,2% mieszkańców nie umiało bądź nie chciało określić swojego stosunku względem religii.


Według oficjalnych spisów powszechnych przeprowadzonych przez Czeski Urząd Statystyczny , w 1991 r. katolicyzm był religią 39,1% Czechów, a w 2021 r. spadł do 9,3%; Protestantyzm i inne typy chrześcijaństwa spadły w tym samym okresie z około 5% do około 2%; w tym samym czasie liczba wyznawców innych religii lub osób wierzących bez określonej religii wzrosła z 0,3% do 10,8%. Religie małych mniejszości w Republice Czeskiej obejmują buddyzm , islam , pogaństwo , hinduizm, judaizm i inne. W spisie powszechnym z 2021 r. 47,8% Czechów zadeklarowało, że nie wyznaje żadnej religii, a 30,1% nie udzieliło odpowiedzi. 

Religia w Czechach (2021) [1]

  Brak religii (47,8%)
  Katolicyzm (9,3%)
  Inni chrześcijanie (2,4%)
  Wierzący bez religii (9,6%)
  Inne religie (1,2%)
  Niezadeklarowane (30,1%)


Najliczniejszą grupą wyznaniową jest Kościół rzymskokatolicki, do którego należy 7% mieszkańców. Stosunkowo liczne są jeszcze: Ewangelicki Kościół Czeskobraterski (0,3%), Czechosłowacki Kościół Husycki (0,2%) oraz Cerkiew prawosławna (0,4%). 

👉 Statystyki spisowe  z lat 1921-2021





Jak wygląda Wigilia w Czechach?

Do wspólnej wieczerzy Czesi zasiadają, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. Na stole wigilijnym nie może zabraknąć zupy rybnej, sałatki ziemniaczanej i smażonego karpia. Nie łamie się opłatkiem, jak ma to się w zwyczaju w Polsce, a pod obrus zamiast sianka wkłada się pieniądze, żeby nigdy ich nie zabrakło przez cały rok. Pod talerze kładzie się kilka łusek karpia, które mają zapewnić wszystkim dostatek pieniędzy przez cały nadchodzący rok.

24, 25 i 26 grudnia są oficjalnymi świętami narodowymi. Święta Bożego Narodzenia po czesku nazywają się Vánoce, natomiast Wigilia to Štědrý den. Jest ona, w przeciwieństwie do naszej, dniem wolnym od pracy.





Czesi są ateistami, bo tak się potoczyła ich historia. Święta spędzają częściej w barze niż w kościele. 



Tradycje świąteczne w Czechach




Wychodzi na to, że w Czechach nawet On obchodzi Święta, oczywiście bez księdza i tradycyjnego odwiedzania budynków kościelnych...
https://www.youtube.com/watch?v=cZQFpvKhbyw













Komentarze