Wyznania chrześcijańskie nieobchodzące Bożego Narodzenia

Wiele osób na całym świecie nie zdaje sobie sprawy z faktu, że niektóre wyznania chrześcijańskie w ogóle nie obchodzą świąt Bożego Narodzenia. Nie świętują go też niektórzy chrześcijanie bezdenominacyjni.🎄🎅🌠

Powstanie święta

Przez pierwsze trzysta lat istnienia chrześcijaństwa narodziny Chrystusa miały znaczenie tylko ze względu na Jego genealogię (por. Łk 3,23-38; Mt 1, 1-17), potwierdzającą, że jest Mesjaszem. Według nauczania Kościoła rzymskokatolickiego pierwszym i głównym świętem chrześcijan była niedziela, jako wspomnienie misterium paschalnego. Od drugiego wieku doszedł doroczny obchód śmierci i zmartwychwstania Chrystusa – Wielkanoc. W Imperium Rzymskim niedzielne świętowanie Chrystusa-światłości nadało chrześcijański sens łacińskiej nazwie tego dnia: „dies solis” (dzień słońca, por. ang. Sunday, niem. Sonntag). Bożego Narodzenia nie obchodzono więc w tym pierwszym okresie i szczególnie nie interesowano się datą urodzin Jezusa.

Pierwszą zachowaną wzmianką wskazującą istnienie publicznych celebracji liturgicznych święta narodzin Chrystusa jest notatka w dziele Chronograf z 354 roku (zredagowana już w 336 r.), znajdującym się obecnie w zbiorach Biblioteki Watykańskiej. Notatka została umieszczona w części dzieła poświęconej wspomnieniom liturgicznym męczenników tzw. Depositio Martyrum. Przed listą męczenników czczonych tego dnia (tzn. konkretnie VIII Calendas lanuarii, czyli 25 grudnia) umieszczono wpis o narodzinach Chrystusa w Betlejem w Judei, co sugeruje, że była to informacja o obchodach liturgicznych tego wydarzenia.

Możliwe, że święto Bożego Narodzenia zostało przyjęte przez Kościół po zwycięstwie cesarza Konstantyna Wielkiego nad Maksencjuszem w 312 lub nad Licyniuszem w 324 roku. Wtedy data powstania święta przypadałaby nie wcześniej niż na rok 313. Jeśli święto to było chrześcijańską reakcją na podniesienie do rangi święta państwowego święta Natalis Solis Invicti (narodzin boga Słońca) przez cesarza Aureliana, początki obchodu Bożego Narodzenia byłyby wcześniejsze, sięgałyby roku 300 lub nawet 275.

🎄

Świadkowie Jehowy nie obchodzą go z kilku powodów. Uważają, że Jezus swoim naśladowcom nakazał obchodzenie tylko jednego święta – rocznicy Wieczerzy Pańskiej – potocznie nazywanej Pamiątką śmierci Jezusa Chrystusa, wiosną w dniu odpowiadającym 14 nisan według biblijnego kalendarza księżycowego. Uważają, że ze względu na pogańskie korzenie tego święta chrześcijanie nie powinni go obchodzić, a kolejnym ich argumentem jest to, że data 25 grudnia nie jest prawdziwą datą narodzin Jezusa. Powołują się też na zbieżność tradycji tych świąt z religiami pogańskimi oraz uważają, że pierwsi chrześcijanie nie chcieli ustalać daty narodzin Jezusa. 

Oczywiście podobne poglądy w powyższej sprawie mają też inne wyznania wywodzące się z ruchu badackiego: Świecki Ruch Misyjny "Epifania"Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego.




Również Kościół Boży Dnia Siódmego odrzuca świętowanie Bożego Narodzenia jako praktykę uważaną za niebiblijną. Podobnie jak Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, który twierdzi, że brak jest wyraźnych podstaw biblijnych ku takiej praktyce, a ponadto niemożność ustalenia daty narodzin Chrystusa i pogańskie pochodzenia daty 25 grudnia. Chrześcijańska Wspólnota Zielonoświątkowa jest jednym z mniejszości wyznań protestanckich które nie obchodzą świąt Bożego Narodzenia. 

Inne wspólnoty, które odrzucają świętowanie Bożego Narodzenia to m.in.: Odrodzony Kościół Boży, niektórzy Żydzi mesjanistyczni, Prawdziwy Kościół Jezusa, Iglesia ni Cristo, Kongregacja Chrześcijan, Chrześcijański Zbór w Stanach Zjednoczonych oraz niektóre reformowane i fundamentalistyczne kościoły różnych wyznań, w tym niektóre z ruchu uświęceniowego. Bożego Narodzenia nie obchodzi też Kościół Chrześcijan Dnia Sobotniego oraz Kościół Boży Dnia Siódmego.

Do powyższego grona można też zaliczyć Mesjańskie Zbory Boże - grupę judaizującą odwołującą się do braci polskich - unitarian.

Dlaczego chrześcijanie nie obchodzą Bożego Narodzenia - BIBLIOTEKA INTERNETOWA Strażnicy

Dlaczego chrześcijanie nie obchodzą Bożego Narodzenia ‛BOŻE NARODZENIE jest zakazane! Kto by je obchodził lub chociażby pozostał w domu, zamiast pracować, będzie ukarany!' Zarządzenie to może się wydawać dziwne, ale coś takiego rzeczywiście wydarzyło się w XVII wieku w Anglii, gdzie purytanie zabronili obchodzić Boże Narodzenie. Dlaczego tak stanowczo wystąpiono przeciw temu świętu?

Dlaczego nie obchodzimy Bożego Narodzenia?

Jako ewangelicznie wierzący chrystianie/mesjanie, nawiązując do nauki Jezusa i wysłanników (apostołów) oraz wiary pierwszych chrystian nie obchodzimy tzw. "świąt Bożego Narodzenia". Staramy się jednak wykorzystywać okres tych świąt, aby nawiązując do tego, że ludzie wspominają narodziny Chrystusa, mówić innym ludziom...


Kościół Adwentystów Dnia Siódmego uznaje za obowiązujące tylko jedno święto – cotygodniowy szabat. Obchodzenia świąt Bożego Narodzenia (ang. Christmas) Kościół nie nakazuje ani nie zakazuje. Jednak szczególnie w tym świątecznym czasie Kościół stara się z jednej strony upamiętniać cud inkarnacji (wcielenia), pierwszy adwent, a z drugiej głosić bliskość drugiego adwentu Chrystusa. W rodzinach mieszanych Kościół zaleca swoim wiernym tolerancję i poszanowanie zwyczajów świątecznych innych członków rodziny, jednak przy zachowaniu własnej tożsamości.

Kościół pozostawia sumieniu swoich wiernych branie udziału w praktykach, które nie stoją w sprzeczności z biblijnymi zasadami wiary. Nie jest możliwe stworzenie katalogu rzeczy dozwolonych i zakazanych w kwestii tradycji i zwyczajów świątecznych, bowiem często granica pomiędzy ich religijnym a kulturowym podłożem jest trudna do uchwycenia. Pisarka i pionierka adwentyzmu Ellen G. White już w XIX wieku ostrzegała przed niewłaściwym podejściem do tych świąt i radziła, aby adwentyści wykorzystywali je na wielbienie Jezusa Chrystusa, który przyszedł, aby nas zbawić. Więcej na ten temat można przeczytać w książce tej autorki pt.: Chrześcijańska rodzina, w rozdziale „Święta Bożego Narodzenia”. Treść rozdziału można znaleźć pod TYM LINKIEM.


Komentarze