Problemy polskiego Kościoła Katolickiego mają swoje źródła w seminariach, gdzie formuje się przyszłych księży. Skandale, przemoc, nadużycia seksualne, hipokryzja, donosicielstwo, karierowiczostwo i wszechobecna dyscyplina przypominająca wojskową musztrę. Na to wszystko nie są przygotowani ci, którzy „z powołania” trafiają za seminaryjne mury. Jak wygląda prawdziwe życie kleryków? Jak przyszli księża radzą sobie z mrocznymi stronami Kościoła? - gościem „Sekielski Online” jest Mariusz Sepioło autor książki „ Klerycy. O życiu w polskich seminariach.”
Faktyczny Dom Kultury zaprasza na Gałczyńskiego 12 na spotkanie z Mariuszem Sepioło, autorem książki "Klerycy. Życie w polskich seminariach".
Rozmowę poprowadzi Michał Nogaś.
Seminarium - najlepsza decyzja w życiu czy początek dramatu? Celibat jako wartość czy źródło hipokryzji?
Jak wygląda życie za murami seminariów duchownych w Polsce i czy to właśnie tu zaczynają się problemy Kościoła?
Premiera reportażu "Klerycy. Życie w polskich seminariach" Mariusza Sepioły.
Autor, dziennikarz, który od ponad 10 lat pisze o sprawach polskiego Kościoła, wszedł do środowiska kleryków i odbył przełomowe rozmowy z byłymi, obecnymi i przyszłymi księżmi. Jego rozmówcy mówią całą prawdę o codzienności za murami seminariów, choć niełatwo im było opowiadać o sprawach intymnych i bolesnych. Nie unikają tematów trudnych, jak: molestowanie, polityka, homoseksualizm, skandale obyczajowe.
Czego jeszcze nie wiemy o tym, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami tej instytucji? Jak wygląda życie kleryka?
Zapraszamy na spotkanie z Mariuszem Sepioło.
Czy kleryk rezygnuje ze wszystkich przyjemności? Jak przyszli księża radzą sobie z mrocznymi stronami Kościoła? Czy to właśnie w seminariach rodzą się patologie związane z tą instytucją? Kto odpowiada za spadek powołań i liczne odejścia z kapłaństwa? Czego tak naprawdę uczą polskie seminaria? Czy są sposobem na łatwą karierę? Jak wygląda świat, którego jesteśmy blisko, lecz kompletnie go nie znamy?
Mariusz Sepioło – autor bestsellerów „Himalaistki”, „Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu”. Publikuje w największych tytułach prasowych, m.in. „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, Gazecie.pl, magazynie „Wiedza i życie”. Wyróżniony w I edycji Nagrody Dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza. Twórca podcastu Człowiek z plecakiem.
15 procent – o tyle, według wstępnych danych episkopatu, z roku na rok spadła liczba młodych mężczyzn, którzy chcą wstąpić do seminarium duchownego by zostać księdzem. Hierarchowie widzą przyczynę w laicyzacji i posthumanizmie. Inną hipotezę stawia dziennikarz Mariusz Sepioło, który przeprowadził dziesiątki rozmów z księżmi, byłymi księżmi i klerykami. W swojej książce "Klerycy" pokazuje życie w polskich seminariach i jego przełożenie na politykę. Właśnie o tym rozmawiałam z nim w swoim podcaście.
"Klerycy. Życie w polskich seminariach" Mariusza Sepioły.
Dla części kleryków pójście do seminarium było najlepszą decyzją w życiu, dla innych – początkiem dramatu. Są tacy, którzy uznają sens narzuconych zasad, i tacy, którzy nie wytrzymują izolacji i kontroli przełożonych. Dla jednych celibat to wartość, dla drugich – źródło hipokryzji w Kościele.
Autor bestsellerowych reportaży, który od dekady pisze o różnych obliczach polskiego Kościoła, wszedł do środowiska polskich kleryków. Odbywa przełomowe rozmowy z byłymi, obecnymi i przyszłymi księżmi. Jego rozmówcy mówią całą prawdę o codzienności za murami seminariów, choć niełatwo im było opowiadać o sprawach intymnych i bolesnych. Nie unikają tematów trudnych, jak: molestowanie, polityka, homoseksualizm, skandale obyczajowe.
Czy warto poświęcić miłość? Czy kleryk rezygnuje ze wszystkich przyjemności? Jak przyszli księża radzą sobie z mrocznymi stronami Kościoła? Czy to właśnie w seminariach rodzą się patologie związane z tą instytucją? Kto odpowiada za spadek powołań i liczne odejścia z kapłaństwa? Czego tak naprawdę uczą polskie seminaria? Czy są sposobem na łatwą karierę? Jak wygląda świat, którego jesteśmy blisko, lecz kompletnie go nie znamy?
Mariusz Sepioło – autor bestsellerów Himalaistki, Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu. Publikuje w największych tytułach prasowych, m.in. „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”. Wyróżniony w I edycji Nagrody Dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza.
Komentarze
Prześlij komentarz