W co wierzą mieszkańcy Iranu?

Bardzo ciekawe badanie statystyczne dotyczące religii w Iranie, aż 7% Irańczyków określa się jako zaratusztrianie. Może ten Iran wcale nie taki muzułmański jakby się wydawało.

Badanie zatytułowane „Postawy Irańczyków wobec religii” przeprowadzono od 6 do 21 czerwca 2020 r. Przebadano ponad 50 tys. Respondentów, z czego około 90% mieszkało w Iranie.

• Wyniki tego badania odzwierciedlają opinie piśmiennych mieszkańców Iranu w wieku powyżej 19 lat, którzy stanowią 85% dorosłej populacji Iranu. Wyniki można uogólnić na populację docelową z 95% poziomem wiarygodności i 5% przedziałami wiarygodności. Badanie miało na celu zmierzenie i udokumentowanie postaw Irańczyków wobec religii i powiązanych koncepcji politycznych, z których żadna nie może być otwarcie dyskutowana w Iranie ze względu na obecne ograniczenia.

• Wyniki pokazują, że 78% Irańczyków wierzy w Boga, 37% wierzy w życie po śmierci, 30% w niebo i piekło, 26% wierzy w istnienie dżinów, a 26% wierzy w przyjście zbawiciela. Około 20% populacji docelowej nie wierzy w żadną z wyżej wymienionych.

• Podczas gdy 32% populacji identyfikuje się jako szyiccy muzułmanie, około 9% identyfikuje się jako ateiści, 8% jako zaratusztrianie, 7% jako duchowi, 6% jako agnostycy, a 5% jako muzułmanie sunnici. Inni stwierdzili, że identyfikują się lub podążają za mistycyzmem sufickim, humanizmem, chrześcijaństwem, wiarą bahaizmu lub judaizmem, pośród innych światopoglądów. Około 22% nie zidentyfikowało żadnego z powyższych.

• Około połowa populacji zgłosiła utratę religii. Z drugiej strony 41% nie zgłosiło znaczących zmian w poglądach religijnych lub niereligijnych w ciągu swojego życia. Około 6% populacji stwierdziło, że przeszło z jednej orientacji religijnej na inną.

• Około 60% stwierdziło, że się nie modli, podczas gdy około 40% różniło się podaną częstotliwością modlitwy, wśród których ponad 27% zgłosiło, że modli się pięć razy dziennie.

• 61% populacji pochodzi ze środowiska rodzinnego charakteryzującego się wiarą w Boga i byciem religijnym, podczas gdy 32% twierdzi, że dorastało w rodzinie „wierzącej, ale nie religijnej”. Mniej niż 3% wychowywało się w rodzinie „niewierzącej” lub „antyreligijnej”.

• 68% populacji uważa, że ​​przepisy religijne powinny być wyłączone z ustawodawstwa stanowego, nawet jeśli wierzący posiadają większość parlamentarną. Jednak 14% populacji uważa, że ​​prawo narodowe powinno niezmiennie być zgodne z zaleceniami religijnymi.

• 71% jest zdania, że ​​instytucje religijne powinny być odpowiedzialne za własne finansowanie. Z drugiej strony 10% uważa, że ​​wszystkie organizacje religijne, niezależnie od wyznania, powinny otrzymywać wsparcie rządowe, a ponad 3% twierdzi, że takie świadczenia mają tylko instytucje islamskie.

źródło: https://gamaan.org/…/GAMAAN-Iran-Religion-Survey-2020-Engli…


Ze względu na w/w ograniczenia, deklarowany zaratusztrianizm to bardziej przejaw perskiego nacjonalizmu z nutką monoteizmu, aniżeli faktyczna przynależność.

Przeciętny poznany Irańczyk deklarujący się jako "oficjalnie Szyita, nieoficjalnie Zaratusztrianin", przeważnie nigdy nie miał Awesty w rękach a historie o Arymanie, Daevach i innych Asurach, mówią mu niewiele...

Zoroastrian Academy: Akademia Zaratusztriańska

Zgoda, tym niemniej te dane są szokujące w porównaniu z oficjalną statystyką i nie należy lekceważyć, ciemnej liczby praktykujących zaratusztrianizm w ukryciu. Nie można zakładać że wszyscy badani są tylko z nazwy czy z własnego domniemania zaratusztrianami. Wydaje się że metodologicznie badanie było przeprowadzone dość rzetelnie. 7% to ponad 5 milionów ludzi, nawet gdyby z tego zostawić 10% to jest ogromna liczba w porównaiuz oficjalną statystyką mówiącą o 25 000 zaratusztrian


Źródło:

https://bit.ly/3lW5Ktu

Komentarze