Cud w Parczewie? 😄
Drzewo z rzekomo świętym wizerunkiem znajduje się przy ulicy Spółdzielczej 8. Mieszkańcy miasteczka rozpoznali w nim podobiznę Matki Boskiej z aureolą. Pojawiły się również głosy, że twarz bardziej przypomina Jezusa.
Pareidolia - czym jest to zjawisko?
Zjawisko dopatrywania się w przypadkowych przedmiotach znanych kształtów nazywane jest pareidolią. Różni się od iluzji tym, że spostrzeżenia te pojawiają się przy pełnej świadomości i towarzyszy mu poczucie, że jest to tylko pewnego rodzaju złudzenie, a nie rzeczywistość.
Przykładami pareidolii jest dostrzeganie kształtów zwierząt czy osób w chmurach, wizerunku twarzy na przodzie samochodu czy twarzy w deskach (np. znany w Polsce cykl memów pod hasłem "pieski zaklęte w deski"). Wiele osób dostrzega m.in. wizerunek diabła we włosach królowej Elżbiety II na kanadyjskich banknotach z 1954 roku. Na zdjęciach z płonącego budynku World Trade Center niektórzy widzą w dymie podobiznę Lucyfera. Inną formą pareidolii jest doszukiwanie się sensu w piosence puszczonej "od tyłu".
W Polsce przypadki dostrzegania wizerunki świętych są częste. Jednym z bardziej znanych takich przypadków było dostrzeżenie 7 listopada 1997 roku przez dwóch mężczyzn wizerunku Matki Boskiej w szybie mieszkania Łucji Piechnik. Przez kilka miesięcy ulica Knosały 7 w Zabrzu była oblegana przez ludzi, którzy chcieli zobaczyć to zjawisko. Na czas największego ruchu "pielgrzymów" miasto wprowadzało ruch jednokierunkowy, a autobusy zatrzymywały się na dodatkowym przystanku, by skrócić drogę do szyby.
Komentarze
Prześlij komentarz