Napletek Jezusa pierścieniem Saturna?

Święty napletek – relikwia Jezusa Chrystusa pierwszego stopnia, szczątek ciała pozostały po obrzezaniu. Czczony od średniowiecza, jego kult został jednak zaprzestany postanowieniem II Soboru Watykańskiego wraz ze zlikwidowaniem święta Obrzezania Pańskiego obchodzonego 1 stycznia.



Leo Allatius - żyjący na przełomie XVI i XVII wieku grecki teolog i pracownik Biblioteki Watykańskiej napisał cały esej na temat mnożącej się relikwii. W dziele nazwanym „Dyskurs na temat Napletka naszego Pana, Jezusa Chrystusa” („De Praeputio Domini Nostri Jesu Christi Diatriba”) uczony twierdził, że wszystkie relikwie, które aspirują do miana napletka Pańskiego, są podróbkami.

Przecież Chrystus po śmierci wstąpił do Niebios. A więc także i przed jego napletkiem otworzyły się wrota niebiańskie. Allatius poszedł jednak w swej teorii troszkę dalej. W momencie, kiedy Leo pisał swój esej, astronomowie z zapartym tchem przyglądali się Saturnowi. Coraz lepsze i dokładniejsze teleskopy potwierdzały odkrycie pierścieni okalających tego gazowego olbrzyma. Dziś wiemy, że wielkie okręgi, które XVII-wieczni uczeni podziwiali, są w rzeczywistości fragmentami lodu i skał. Zanim jednak o tym się dowiedzieliśmy, Allatius podpiął to odkrycie pod swoją teorię o wniebowstąpieniu chrystusowego ciała. Według greckiego teologa pierścienie Saturna to w rzeczywistości napletek Syna Bożego!

Władze na wszelki wypadek nie dopuściły do publikacji tego dzieła, które przetrwało jedynie w rękopisie.


Saturn Rotation Cassini.gif
By NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute  https://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA21047, Public Domain, Link


Taka świąteczna ciekawostka religijno-kosmiczna: W osiem dni po Bożym Narodzeniu - tj. pierwszego stycznia - obchodzi...

Posted by Z głową w gwiazdach on Monday, January 2, 2023



W 1900 roku wydano kategoryczny zakaz mówienia o tej relikwii. Każdy duchowny, który by nie dostosował się do tego prawa narażałby się na ekskomunikę. Podczas II Soboru Watykańskiego w 1963 roku ostatecznie zdjęto z kalendarza uroczystości katolickich święto Obrzezania Pańskiego, które dotąd obchodzone było 1 stycznia...

Źródło:

https://joemonster.org/art/37455

Komentarze