Ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny – jedna z form zawarcia małżeństwa zastępująca ceremonię religijną, popularna m.in. na Wyspach Brytyjskich; w Szkocji liczba zawieranych ślubów humanistycznych przekroczyła liczbę ślubów katolickich.

Ślub humanistyczny w Polsce nie jest prawnie unormowany, przez co związek taki wymaga również rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego. W naszym kraju pierwsza taka uroczystość odbyła się w 2007 roku i była zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów z udziałem przedstawiciela Szkockiego Towarzystwa Humanistycznego. 

Taka forma ślubu jest alternatywą dla osób, dla których ślub cywilny nie jest wystarczający i chcących nadać swojej uroczystości wymiar bardziej indywidualny. W przypadku ceremonii humanistycznej przysięga może zostać spersonalizowana – napisana przez młodą parę lub mistrza ceremonii.

Może go udzielić w zasadzie każdy, jednak aby cała ceremonia ślubu była przygotowania z wyjątkową oprawą warto zadbać o to, aby poprowadził ją doświadczony celebrant, czyli mistrz ceremonii. Osoba posiadająca odpowiednie kompetencje zadba o każdy szczegół uroczystości oraz dostosuje ją do oczekiwań i marzeń pary oraz zapewni uroczystą formę.



Ślub Humanistyczny - dla kogo?

1. Gdy chce się zorganizować wymarzoną ceremonię, w oparciu o plany i pragnienia zakochanej pary, bez względu na okoliczności, aspekty prawne, czas i miejsce.

2. Par, które są mieszane wyznaniowo i ślub humanistyczny jest dla nich szansą na zawarcie związku małżeńskiego.

3. Par różnej narodowości, gdzie na przeszkodzie stają wymogi formalne.

4. Par LGBT – które być może są już legalnym małżeństwem w innym kraju, a w Polsce chcieliby symbolicznie przypieczętować swój związek.

5. Par, które są już po ślubie cywilnym (lub przed).

6. Ateistów i agnostyków lub innych bezwyznaniowców, którzy nie chcą zawierać ślubu kościelnego, w celu spełnienia oczekiwań rodziny.

7. Jedna z osób, lub obie są po rozwodzie.

8. Gdy marzeniem pary jest ślub w plenerze, w miejscu do którego nie dotrze urzędnik stanu cywilnego.



Ślubu humanistycznego nie mogą wziąć osoby:

1. Poniżej 18. roku życia (choć z ważnych powodów i za zgodą opiekunów, można pozwolić na ślub kobiecie, która ukończyła 16 lat),

2. Ubezwłasnowolnione całkowicie,

3. Dotknięte chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym,

4. Pozostające już w związku małżeńskim,

5. Będące krewnymi w linii prostej, rodzeństwem czy w stosunku przysposobienia (adopcji).


🔻🔻🔻


Dla niewierzącego humanisty wszystkie religijne obrządki, które określają jedne z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka jak ślub, czy powitanie dziecka w rodzinie - bywają groteskowe w swej prymitywności, powtarzalnych, nudnych schematach i odstawieniu człowieka jako głównego bohatera uroczystości na drugie miejsce. Pierwsze zajmuje bowiem wyimaginowany bóg, ksiądz lub inny człowiek odprawiający ceremonię a związany z daną religią i nakazujący nowożeńcom konkretne zachowanie. Tego typu otoczka jakże centralnych wydarzeń, jest dla człowieka świadomego wartości swojego humanizmu, inteligencji, empatii czy wrażliwości - nie do do przyjęcia.


Na całe szczęście coraz bardziej popularne w Polsce stają się tzw. ceremonie humanistyczne. Nie mają one niestety póki co efektu prawnego, ale za to oferują ogromny wachlarz niebywałych środków artystycznych i w ogóle pomysłów, które wiara katolicka z miejsca odrzuca. Pary hetero i homoseksualne mogą dziś skorzystać z oferty wielu firm organizujących śluby symboliczne i inne ceremonie humanistyczne. Firmy te proponują między innymi:


🌷 wybór celebransa, czyli osoby prowadzącej uroczystość,

🌷 wybór miejsca ślubu (najczęściej to ulubiony kawałek ziemi nowożeńców i najchętniej bywa nim konkretny plener, ale też może być pałac, zamek, winnica, własny dom...),

🌷 pomoc w napisaniu przysięgi małżeńskiej i opisaniu własnymi słowami przeżyć tak donioslej chwili, którą opowiadają sami zainteresowani,

🌷 dostosowanie się czasowo do dogodnego parom terminom i godzinom ślubu,

🌷 zorganizowanie zespołu muzycznego,

🌷 dekoracja artystyczna miejsca związana z zaproponowaną przez parę tematyką, dekoracja florystyczna,

🌷 możliwość wzięcia ślubu obcojęzycznego lub w kilku językach w zależności od narodowości nowożeńców jak i ich gości,

🌷 upominki dla zaproszonych,

🌷 przygotowanie sesji zdjęciowej z zaślubin,

🌷 wręczenie oryginalnego certyfikatu zawarcia związku małżeńskiego,

🌷 degustację win,


i inne.


Warto wspomnieć również o dalszych bardzo ważnych kwestiach ceremonii humanistycznych. A mianowicie o tym, że jeśli zakochani decydują się na przypieczętowanie swojego związku prawną pieczęcią, to mogą wziąć ślub cywilny przed, po, lub nawet w trakcie zaślubin humanistycznych jeżeli tylko urzędnik wyrazi na to zgodę. Jeśli chodzi o pary LGBT, to warto aby sporządziły między sobą umowę partnerską. Firmy o których mówimy potrafią również zorganizować takim parom notariusza do sporządzenia umowy.

Inną przeciekawą, ale i najistotniejszą kwestią ślubu humanistycznego jest samo stawianie ludzi na piedestale i w centrum ich uroczystości. To oni bowiem a nie ksiądz wymyślają plan swojej ceremonii. Dlatego sama przysięga pisana przez ludzi, a płynąca prosto z ich serca bywa bardzo wzruszająca nie tylko dla nich samych, ale także dla ich rodziny i przyjaciół. Tu tkwi właśnie sedno humanizmu tych zdarzeń. Bo to przecież my jesteśmy kreatorami swoich najważniejszych wydarzeń w życiu, nie obca osoba, która nic o nas nie wie a która narzuca nam dziwaczne zasady postępowania na własnej uroczystości. Czyż to nie jest oczywistą sprawą? Myślę, że powinno być.

Ceny ślubów symbolicznych bywają bardzo różnorodne w zależności od tego wachlarza ofert. Najtańsze ceny oscylują w granicach 1000 zł, ale im więcej powierzonych zadań, tym większe koszta.


Karina Dróżdż

(Kari Kali)



Komentarze