Tęczowy Kościół może dalej działać w Polsce

Wstrzymano wykreślenie z rejestru Reformowanego Kościoła Katolickiego, który udziela ślubów parom jednopłciowym.

Reformowany Kościół Katolicki został zarejestrowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w marcu 2020 roku. Jego zwierzchnikiem jest archidiakon ks. Tomasz Puchalski, który o swoim Kościele mówi:

Punktem wyjścia jest dla nas chrześcijańska nauka o Trójcy Świętej. Mówi ona, że istnieje jeden Bóg w trzech osobach. Każda jest inna, ale dzielą ze sobą bóstwo. Jeśli jako ludzie jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, to jesteśmy tak jak on osobami. Istnieje więc jedna ludzkość, która składa się z wielu osób, które są sobie równe, tak jak osoby w Trójcy Świętej. Nie możemy nikogo dyskryminować, bo ma inną tożsamość.



Z kolei w lipcu 2019 roku Zbigniew Ziobro wniósł sprzeciw przeciwko decyzji MSWiA, która wpisała Reformowany Kościół do rejestru. Uzasadnienie brzmiało:

Prokurator Generalny m.in. podniósł, że statut oraz wniosek Reformowanego Kościoła Katolickiego nie zawierały istotnych informacji wymaganych ustawą: w zakresie celów związanych z działalnością Kościoła. Organ rejestrowy nie dokonał również oceny wniosku Kościoła o wpis pod względem zgodności z przepisami ustaw chroniącymi bezpieczeństwo i porządek publiczny, zdrowie, moralność publiczną, władzę rodzicielską oraz podstawowe prawa i wolności innych osób.


We wrześniu 2020 roku MSWiA zdecydowało o nieważności rejestracji RKK, a w uzasadnieniu wprost wskazano, że chodzi o związki zawierane przez pary LGBT, mimo że nie pociągały za sobą żadnych skutków cywilnoprawnych.

Reformowani katolicy miesiąc później złożyli w MSWiA wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Ministerstwo w grudniu ubiegłego roku podtrzymało decyzję, a Kościół natomiast złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który zdecydował o jej wstrzymaniu.


Orzeczenie w sprawie Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce zapadło 13 października przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie.

WSA w Warszawie wydał postanowienie o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji, dzięki czemu Reformowany Kościół Katolicki mógł działać dalej.


Źródło:

https://queer.pl/news/205780/wstrzymano-wykreslenie-reformowanego-kosciola-katolickiego




Reformowany Kościół Katolicki w Polsce jest Kościołem chrześcijańskim nurtu starokatolickiego działającym w Polsce od 2007 roku.

Jesteśmy Kościołem w pełnej komunii z Ekumeniczną Wspólnotą Katolicką. Pokaż mniej

Mówiąc o Kościele, pragniemy przywołać słowa św. Ignacego Antiocheńskiego, Ojca Kościoła z II w., który podkreślał, że Kościół jest „Wspólnotą wspólnot”.

Jesteśmy wspólnotą ochrzczonych mężczyzn i kobiet, świeckich i duchownych. Zjednoczeni wezwaniem Ducha Świętego, tworzymy rodzinę wierzących, aby ubogim, odrzuconym i chorym, z niepełnosprawnościami, młodym i seniorom oraz więźniom głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu i sprawiedliwości; aby prześladowanym z powodu rasy lub koloru skóry, różnic kulturowych lub płci, filozofii, orientacji lub jakiegokolwiek wykluczenia nieść Chrystusa jako ucieczkę i wytchnienie oraz aby przez modlitwę i studium Słowa Bożego, służbę bliźnim oraz celebrowanie Liturgii i sakramentów czynić nasze życie podobnym do życia i nauki naszego Pana Jezusa Chrystusa.

Wyznajemy wiarę w Chrystusa zgodnie z nieprzerwaną Tradycją katolicką przekazaną nam od Apostołów przez pokolenia. Jednocześnie pozostajemy otwarci na dialog z innymi religiami i wyznaniami.

Pragniemy każdemu opowiadać o miłości naszego Stwórcy i Zbawiciela poprzez słowa i przykład życia. Do naszej wspólnoty zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznawać Jezusa Chrystusa i naśladować Go!

Nasze życie i duszpasterstwo skupia się obecnie wokół wspólnoty w Poznaniu i misji w Warszawie. W miarę potrzeb posługujemy również poza naszym miastem. Członkowie wspólnot oraz każda osoba poszukująca wsparcia może liczyć na pomoc w zakresie kierownictwa duchowego oraz w przygotowaniu i sprawowaniu sakramentów. Pragniemy wspierać się też w każdej innej sferze codziennego życia.

Jako reformowani katolicy czerpiemy doświadczenie z ruchu starokatolickiego, z którym się utożsamiamy. Wyłonił się on w roku 1870, po tym, jak Kościół rzymskokatolicki ogłosił dogmat o nieomylności papieża w kwestiach wiary i moralności. Pierwsi starokatolicy obawiali się, że nowy dogmat uniemożliwi przyszłe zjednoczenie Kościołów chrześcijańskich i jest sprzeczny z doświadczeniem chrześcijaństwa Wschodu i Zachodu. Choć papież był patriarchą Zachodu i pełnił rolę pierwszego wśród równych, nigdy nie miał autorytetu nieomylności oraz władzy nad całym Kościołem. Choć nie zgadzamy się z Kościołem rzymskokatolickim w kwestii prymatu papieskiego to szanujemy papieży jako Biskupów Rzymu oraz zwierzchnika Kościoła rzymskokatolickiego. Dokumentem, który można nazwać „manifestem starokatolickim” jest Deklaracja Utrechcka.

W kwestiach wiary uznajemy zasadę: trzymamy się tego, co wszędzie, co zawsze, co przez wszystkich było wyznawane - to jest prawdziwie i rzeczywiście katolickie (św. Wincenty z Lerynu). Wyznajemy wiarę niepodzielonego Kościoła pierwszych wieków wyrażoną przede wszystkim w Nicejskim i Konstantynopolitańskim Wyznaniu Wiary. Centrum naszej wiary jest Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty – razem z całym Kościołem chrześcijańskim na ziemi i w niebie oddajemy tylko Jemu cześć i chwałę.

Jesteśmy synodalnymi katolikami uznającymi starożytny model "trzech głosów" (biskupów, proboszczów i świeckich), którzy współdziałają we wspólnym budowaniu Kościoła. O modelu tym pisze m.in. św. Cyprian: "Uczyniłem to zasadą mojego biskupstwa, by nie podejmować żadnych decyzji tylko w oparciu o moje własne opinie bez konsultacji z wami (prezbiterami i diakonami) i bez aprobaty wiernych".

Bardzo dużą wagę przywiązujemy do posługi biskupa, który jest znakiem Chrystusa oraz jedności w Kościele. Biskupi w Ekumenicznej Wspólnocie Katolickiej są wybierani przez wszystkich członków lokalnego Kościoła – duchownych i świeckich. Wszyscy biskupi naszej Wspólnoty zachowują sukcesję apostolską, która wywodzi się od Apostołów. Prezbiterzy to osoby, które można nazwać "zastępcami biskupa". Do ich zadań należy głoszenie słowa Bożego, sprawowanie sakramentów, przewodzenie zgromadzeniom kościelnym oraz budowanie wspólnoty Kościoła i wspieranie jej we wzroście. Diakoni to osoby, które razem z biskupem i prezbiterami służą Kościołowi. Do ich zadań należy głoszenie słowa Bożego, są też odpowiedzialni za różne dziedziny działalności Kościoła jak np. posługa charytatywna. Biskupem, prezbiterem lub diakonem może zostać w naszym Kościele mężczyzna lub kobieta.




Komentarze