Gigantyczny spadek popularności ślubów kościelnych w Polsce

Śluby konkordatowe zwane kościelnymi są coraz mniej popularne w Polsce. Z danych GUS wynika, że w 2022 r. zaledwie połowa małżeństw w kraju nad Wisłą (50,9 proc.) została zawarta w kościele. Oznacza to oznacza ogromny spadek w stosunku do początku tego wieku, gdy tzw. małżeństwa wyznaniowe (czyli zawierane w kościele, ale ze skutkiem cywilnym) stanowiły ponad 73 proc. wszystkich ślubów.

Jak to bywa w Polsce, istnieje ogromne zróżnicowanie popularności ślubów wyznaniowych w poszczególnych regionach i powiatach. Najrzadziej zawierane są w zachodniej i północnej części kraju i tam właśnie zjawisko odchodzenia od takiej formy zawarcia małżeństwa przyspiesza szybciej względem reszty obszarów państwa.



Co to jest ślub konkordatowy?

Ślub konkordatowy to ślub kościelny, w wyniku którego zostajecie małżeństwem w świetle prawa polskiego i kościoła katolickiego. Biorąc ślub konkordatowy nie musisz osobno brać ślubu cywilnego. Wystarczy, że po ślubie skierujesz się do swojego Urzędu Stanu Cywilnego i odbierzesz gotowe dokumenty.


Kościół katolicki dopuszcza także zawarcie małżeństwa kościelnego bez skutków cywilnych. Zgodnie z instrukcją jeśli kandydaci na małżonków nie zawarli małżeństwa cywilnego, a chcą zawrzeć małżeństwo kanoniczne bez skutków cywilnych, sprawę należy przedstawić Ordynariuszowi miejsca czyli Kurii diecezjalnej.

Komentarze