Parodia kazania z piwem na ołtarzu

Na Podkarpaciu pewien mężczyzna wszedł na ołtarz w kościele Franciszkanów w Sanoku. Otworzył piwo i głosił kazanie. Obraz zarejestrowany pokazał się w telewizji sanockiej kablówki, chociaż bez dźwięku. Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego - do zdarzenia doszło w sobotę (25.11). 🍺🍻



Na filmie opublikowanym przez „Korso Sanockie” widać człowieka w koszulce z napisem „Prosto”. Przez cały czas mężczyzna wygłaszał swoje „kazanie”, przed nim stała butelka piwa.

Następnie mężczyzna rozłożył szeroko ręce, po czym złożył je na piersiach. W ten sposób niemal dokładnie odwzorował to, co robią duchowni podczas odprawiania mszy. 


@korsosanockie Wszedł z piwem na ołtarz i głosił kazanie w kościele Franciszkanów w Sanoku #tiktokviral #goviral #sanok #dlaciebie #dc #fypp #goviral #foryoupage #korsosanockie ♬ oryginalny dźwięk – Korso Sanockie - Korso Sanockie



Zobacz też:


OŁTARZ (łac. altar) – miejsce składania ofiar znane we wszystkich religiach. Pierwotnie był to kamień, później stół. Pierwsze ołtarze chrześcijańskie miały postać stołu (w nawiązaniu do opisu Ostatniej Wieczerzy: Łk 22, 14; Mt 26, 20; J 13, 12 ) lub sarkofagu z prochami męczennika (w czasie prześladowań Msze Święte celebrowano w katakumbach – podziemnych cmentarzach). Od IV w. zaczęto obudowywać ołtarze rozmaitymi elementami dekoracyjnymi. W okresie romańskim budowano ołtarz główny w prezbiterium oraz ołtarze boczne w nawach bocznych i kaplicach. W XI w. ołtarze są dalej rozbudowywane, zdobione płaskorzeźbami, rzeźbami, obrazami. Pojawia się nastawa ołtarzowa, dziś często mylona z ołtarzem (tzw. stół ołtarzowy). W okresie gotyku pojawiają się ołtarze szafkowe (z figurami świętych) o różnych formach np. tryptyku (ołtarz trzyczęściowy). W okresie renesansu występują ołtarze baldachimowe albo z nastawą ołtarzową rozbudowaną do kompozycji rzeźbiarskiej wokół obrazu lub rzeźby umieszczonej pośrodku. Ten typ ołtarza, podlegając zmianom stylistycznym, przetrwał do czasu zmian wprowadzonych przez Sobór Watykański II. Przed soborem kapłan stał tyłem do ludzi, mając przed sobą stół ołtarzowy i nastawę ołtarza. Po soborze przywrócono ołtarz w formie prostego stołu i przesunięto go bliżej wiernych. W niektórych wspólnotach podczas Eucharystii ołtarz znajduje się pośrodku zgromadzenia liturgicznego.

Komentarze