Katopedia - czyli 15 ciekawostek związanych z katolicyzmem. Nie tylko dla katolików.
Obecnie na świecie jest co najmniej kilkudziesięciu „antypapieży”, którzy roszczą sobie prawa do bycia prawdziwym następcą św. Piotra. Tytuł papieża wykorzystują chociażby przywódcy Kościoła Palmariańskiego – uznawanego jako sektę przez Kościół katolicki.
Twórca scjentologii, L. Ron Hubbard, twierdził, że katolicyzm został wymyślony przez Xenu – pozaziemskiego dyktatora galaktycznej konfederacji. 👽 Nie rozwijając zbytecznie tej ko(s)micznej historii, trzeba dopowiedzieć, że ów Xenu miał zasadniczo wpoić ludziom pojęcia takie jak Bóg czy diabeł (czyli de facto stworzyć wszystkie religie), poświęcając jednak szczególną uwagę katolicyzmowi.
Katolicki biskup, Robert Grosseteste, opisał narodziny wszechświata jako eksplozję, a następnie krystalizację materii w formie gwiazd i planet zebranych wokół Ziemi. Zrobił to 4 wieki przed tym jak Newton opisał działanie grawitacji i 7 wieków przed teorią Wielkiego Wybuchu, którą zresztą stworzył… jezuita.
Siedzący Byk, wódz i szaman Indian plemienia Hunkpapa (Siuksów), prawie nawrócił się na katolicyzm. Prawie, bo nie mogąc się zdecydować, z którą z dwóch żon miał po przejściu na katolicyzm zostać, ostatecznie się rozmyślił.
Mając 16 lat John Ronald Reuel Tolkien zakochał się w o 3 lata starszej Edith Bratt. Jego ówczesny opiekun – ksiądz katolicki – zakazał mu widywać się z tą protestancką dziewczyną, dopóki nie osiągnie on 21 lat. Tolkien posłusznie poddał się temu zaleceniu. Kiedy nadszedł jednak dzień 21 urodzin, spotkał się ze swoją lubą pod wiaduktem kolejowym. Tolkienowski urok tudzież imponująca wytrwałość sprawiła, że przekonał Edith do zerwania zaręczyn (wcześniej oświadczył się jej inny mężczyzna), przejścia na katolicyzm oraz wspólnego małżeństwa, które połączyło ich aż do śmierci.
Kobiety i mężczyźni grzeszą inaczej. Tak przynajmniej wynika z badań jezuity, o. Roberto Busy. Ranking męskich i kobiecych grzechów poniżej.
Mężczyźni
1. Żądza (seksualna)
2. Obżarstwo
3. Lenistwo
4. Gniew
5. Pycha
6. Zazdrość
7. Chciwość
Kobiety
1. Pycha
2. Chciwość
3. Gniew
4. Żądza
5. Obżarstwo
6. Skąpstwo
7. Lenistwo
W 2002 roku naukowcy doszli do wniosku, że być może Henryk VIII Tudor doprowadzając do rozłamu z Kościołem rzymskokatolickim opóźnił rewolucję przemysłową o jakieś 200 lat! Otóż okazało się, że cystersi z Rievaulx Abbey, w Yorkshire, opracowali prototyp pieca dzięki któremu byliby w stanie wytapiać na dużą skalę żeliwo. Niestety, zanim udało im się dokończyć pracę zostali eksmitowani w związku z rozłamem.
Popularny zwrot hokus-pokus miał prawdopodobnie stanowić w ustach protestantów prześmiewcze zniekształcenie wypowiadanych przez kapłana w trakcie przeistoczenia słów: Hoc est enim Corpus Meum („To jest bowiem Ciało moje”). Teoria ta wydaje się sensowna również z tego względu, że negacja realności przeistoczenia była jednym z fundamentów teologii reformackiej. W Holandii zresztą formuła „hokus-pokus” wypowiadana jest po dziś dzień jako „Hocus pocus pilatus pas”, co jest już oczywistym nawiązaniem do słów Symbolu Apostolskiego („umęczon pod Ponckim Piłatem”).
Kościół katolicki w 2010 roku był największym (pozarządowym) dostawcą usług medycznych na świecie. Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia szacowała, że Kościół jest w posiadaniu 26% wszystkich obiektów medycznych.
Święty Arnold z Soissons, żyjący w VI wieku, jest patronem piwa i browarników. Dlaczego? Otóż przekonywał ludzi do picia piwa zamiast wody (szanuję – przyp. red.). Było to o tyle istotne, że w czasie szalejącej wtedy zarazy chroniło to ludzi przed bakteriami żyjącymi w wodzie. Piwo było zdecydowanie bardziej sterylne ze względu na przegotowywanie wody potrzebnej do produkcji złocistego trunku oraz zawartość etanolu.
Kaplica w której modliła się św. Joanna d’Arc znajduje się w… Wisconsin. Jakim cudem kaplica tej francuskiej świętej mieści się teraz w USA? Otóż została ona przeniesiona do Nowego Jorku — kamień po kamieniu — w 1927 roku. Sam proces transportu trwał 9 miesięcy. Co ciekawe, znajdujący się w niej kamień, przy którym święta miała się modlić, zachowuje zdecydowanie niższą temperaturę niż pozostałe w kaplicy.
W pierwszych wiekach chrześcijaństwa duchowni nie różnili się w ubiorze od innych wiernych. Ba! Nie przywdziewali specjalnego stroju nawet podczas sprawowania liturgii. Papież Innocenty I (V w.) pisał nawet do biskupów Galii, by duchowni różnili się od innych wiernych w doktrynie, a nie szatach. Mało tego! Dzisiejsze szaty liturgiczne to tak naprawdę typowy strój mieszkańców Cesarstwa Rzymskiego.
Jeśli masz na nazwisko Zolp, to możesz za darmo studiować na chicagowskim Uniwersytecie im. Ignacego Loyoli.
W średniowieczu wielu duchownych Kościoła katolickiego sprzeciwiało się używaniu widelca. Nie było żadnego oficjalnego dokumentu Kościoła w tej sprawie, lecz niektórzy wypowiadali się o jego użyciu niepochlebnie, jak np. św. Piotr Damiani. Doktor Kościoła pisał, że jego używanie to „grzeszna zniewieściałość”. Z dystansem podchodzili do jego użycia także protestanci. Marcin Luter miał powiedzieć: „Boże, chroń mnie przed widelcem!”.
Gdzie najlepiej zrobić zakupy w Rzymie? Albo zatankować auto? Odpowiedź brzmi: w Watykanie! Na terenie tego malutkiego państewka istnieje wolnocłowy sklep oraz stacja benzynowa. Ceny niektórych produktów potrafią być nawet dwukrotnie niższe niż w innych sklepach. Niestety, aby robić tam zakupy, trzeba przy kasie wylegitymować się dokumentem potwierdzającym watykańskie obywatelstwo lub status pracownika Watykanu.
Źródło:https://demotywatory.pl/4806092/Katopedia-czyli-15-ciekawostek-zwiazanych-z-katolicyzmem-Nie
Komentarze
Prześlij komentarz