Schizma w Kościele - arcybiskup Vigano zakłada seminarium

Ultrakonserwatywny biskup wypowiada posłuszeństwo Franciszkowi i rozpoczyna tworzenie własnych struktur kościelnych. Mamy schizmę! 😄

Jak ogłoszono w artykule zawierającym tekst kazania, oba autorstwa znanego konserwatywnego hierarchy (LifeSiteNews z 8 grudnia 2023 r.), arcybiskup Carlo M. Vigano podjął decyzję o utworzeniu „Kolegium Tradycji” (Collegium Traditionis), które najwyraźniej ma stać się seminarium wyświęcającym księży poza władzą Biskupa Rzymu, papieża Franciszka i zjednoczonego z nim grona biskupów, i w otwartym sprzeciwie wobec tej władzy. Chce przyjmować w nim księży i zakonników wyrzuconych ze swoich parafii oraz zgromadzeń. Vigano otwarcie mówi, że ci seminarzyści i przyszli księża muszą przeciwstawić się „błędom Soboru Watykańskiego II”, a także „odchyleniom Bergoglio” (tj. papieża Franciszka).

Stwierdzono, że ci kandydaci do kapłaństwa otrzymają formację w „Kolegium”, a miejsce to będzie również wykorzystywane jako seminarium.

Siedziba tego schizmatyckiego seminarium znajduje się w mieście Pienza, w rzymskokatolickiej diecezji Montepulciano – Chiusi – Pienza. 

Inicjatywą zarządza stowarzyszenie Exsurge Domine założone przez abp. Viganò już kilka miesięcy temu.

Abp Viganò powołuje się na przykład abp. Marcela Lefebvre’a wskazując, że kryzys Kościoła jest bezprzykładny i wymaga jednoznacznych działań. 


Kim jest arcybiskup?

Carlo Maria Viganò ( ur. 16 stycznia 1941) jest biskupem Kościoła katolickiego, który w latach 2011–2016 pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej pełnił funkcję sekretarza generalnego gubernatorstwa Watykanu Stan od 2009 do 2011 roku. Najbardziej znany jest z nagłośnienia dwóch poważnych skandalów watykańskich. Były to skandal dotyczący przecieków w Watykanie z 2012 r., w którym ujawnił korupcję finansową w Watykanie, oraz list z 2018 r., w którym oskarżył papieża Franciszka i innych przywódców Kościoła katolickiego o ukrywanie zarzutów o wykorzystywanie seksualne postawionych byłemu kardynałowi Theodore'owi McCarrickowi. 

Od 2018 roku Viganò dał się poznać jako zdeklarowany krytyk papieża Franciszka i propagator teorii spiskowych . 

W dniu 14 października 2019 r. Ukraiński Prawosławny Kościół Greckokatolicki, ekskomunikowana grupa sedewakantystyczna oddzielona od Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego ogłosiła, że ​​wybrała arcybiskupa Viganò na swojego papieża. Nie jest jasne, czy Viganò zaakceptował wynik tych wyborów.


W czerwcu 2020 roku Viganò powiedział, że Sobór Watykański II zapoczątkował schizmę, w wyniku której w Kościele katolickim istnieje fałszywy kościół obok tego, co uważa za prawdziwy kościół . „Błędy okresu posoborowego zostały zawarte w aktach soborowych” – stwierdził. Viganò skrytykował międzyreligijną działalność papieża Jana Pawła II, a zwłaszcza papieża Franciszka, próbując powiązać działania podjęte podczas ich pontyfikatów z tym, co uważał za błędy lub niejasności soboru. „Jeśli Pachamama mogła być adorowana w kościele, jesteśmy to winni Dignitatis humanae [Deklaracja Soboru Watykańskiego II o wolności religijnej] [...]. Jeżeli Deklaracja z Abu Zabi została podpisana, jesteśmy to winni Nostra aetate [Deklaracja Soboru Watykańskiego II o religie niechrześcijańskie]”, powiedział. W odpowiedzi na tę deklarację ojciec Raymond J. de Souza, redaktor konserwatywnego magazynu Convivium , napisał artykuł w Krajowym Rejestrze Katolików, w którym oskarża Viganò o promowanie schizmy i herezji oraz zajmowanie „stanowiska sprzecznego z wiarą katolicką w sprawie władzę soborów ekumenicznych”. Włoski konserwatywny komentator katolicki Sandro Magister określił stanowisko Vaganò jako „na krawędzi schizmy”. 

W odpowiedzi na Traditionis custodes , dokument wydany przez papieża Franciszka w lipcu 2021 r., który nałożył ograniczenia na Mszę trydencką, Viganò nazwał Franciszka „ papieżem niekatolickim."

Arcybiskup Carlo Maria Viganò opublikował przemówienie wideo na temat „Czy papież jest katolikiem?” w którym stwierdza, że ​​Jorge Bergoglio-papież Franciszek jest „fałszywym prorokiem” i „papieżem odstępcą”, któremu żaden katolik nie jest winien posłuszeństwa.



Czytaj więcej:

Vigano o konklawe, prowokacjach i schizmie.

Vigano: Mamy papieża niekatolika.

Vigano: Vitum Consensus.


Stowarzyszenie Exsurge Domine

Kościół przechodzi bardzo poważny kryzys, przypominający kryzys rządów cywilnych: osoby sprawujące władzę okazały się wrogami instytucji, którą nadzorują, i ludzi, nad którymi sprawują władzę. Ta wywrotowa akcja sprawia, że ​​ci, którzy nie chcą zaakceptować zdrady, stają się obiektem prześladowań: tak jak lekarze, którzy zdecydowali się leczyć pacjentów w czasie pandemii, zostali wykluczeni z Zakonu i pozbawieni wynagrodzenia, tak księża i osoby zakonne, którzy nie przestrzegają rewolucji bergogliańskiej są usuwani z kościołów, wyrzucani z klasztorów i pozostawiani bez środków do życia.

W tym celu powstało stowarzyszenie obywatelskie pod moim osobistym patronatem. Exsurge Domine, którego celem społecznym jest „zapewnienie pomocy, wsparcia i pomocy materialnej duchownym, osobom zakonnym i świeckim konsekrowanym, znajdującym się w szczególnie trudnych warunkach ekonomicznych i logistycznych, obrona niezmienionej i niezniszczalnej Tradycji wiary katolickiej, zachowanie i promować tradycyjną liturgię, aby zachęcać do studiowania oraz pogłębiania teologicznego i kulturalnego ogromnego dziedzictwa religijnego, historycznego i artystycznego chrześcijaństwa, aby sprzyjać możliwościom dialogu i spotkań pomiędzy różnymi stowarzyszeniami, doświadczeniami lub grupami działającymi w ramach odwiecznej Tradycji Kościoła katolickiego”.

Exsurge Domine może później stać się Fundacją, ale na razie będzie działać na arenie międzynarodowej, angażując się w pomoc osobom religijnym prześladowanym z powodu wierności Tradycji. Każdy, kto podziela te cele, może przyczynić się do ich realizacji jako zwolennik.

W duchu prawdziwego chrześcijańskiego braterstwa i odnowionej jedności w węźle Wiary, Nadziei i Miłości możemy dać budujący przykład naszym prześladowanym braciom, przestrogę dla niewiernych pasterzy, nadzieję dla naszych dzieci: tylko święci kapłani, wierni Ewangelii i zakochani w Chrystusie, którzy odbudują to, co zbyt długo pozwalaliśmy na zburzenie.

***

Collegium Traditionis

W dzisiejszym Kościele są setki, tysiące duchownych, księży, zakonników i świeckich, którym tyrańska i skorumpowana władza odmawia świętego prawa do wierności Naszemu Panu, tak jak nasi bracia w wierze byli przez dwa tysiące lat. Nie toleruje Tradycji: sztywnych indietystów należy uważać za cierpiących na zaburzenie patologiczne i należy ich usunąć z Kościoła. Nie ma większego znaczenia, czy pozostaną na ulicy, bez środków do życia i bez mieszkania. W ostatnich latach coraz większa liczba księży, seminarzystów i młodych ludzi, którzy czują się powołani do służby Bożej w wierności Tradycji katolickiej, zwraca się do mnie z prośbą o pomoc i wsparcie: czas zorganizować sieć wsparcia i oporu, aby zaradzić tej katastrofalnej sytuacji. Jest to tym bardziej konieczne w czasach, gdy seminaria, wypaczone w dyscyplinie i formacji doktrynalnej, są siedliskami zepsucia i szkołami herezji dla nielicznych, którzy wciąż mają odwagę tam zapuszczać się. Potrzebna jest zatem formacja do kapłaństwa solidna i bezkompromisowa, samowystarczalna ekonomicznie, aby nie bać się odwetu Watykanu.

Gdzie? Na dużej posesji w prowincji Viterbo znaleziono odpowiedni obiekt na siedzibę Kolegium. Prace są już na zaawansowanym etapie, zarówno w zakresie remontu i restauracji istniejących budynków, jak i budowy nowo projektowanych budynków. Kolegium posiada kościół z chórem, będący ośrodkiem życia duchownych i osób zakonnych. Dom Boży otacza dom Jego sług: kapitularz, sale wykładowe, refektarz z kuchniami i przyległymi pomieszczeniami, cele i wszystko, co musi mieć cytadela życia chrześcijańskiego. Na terenie obiektu powstanie także pensjonat, w którym będą mogli zamieszkać osoby pragnące poznać wspólnotę, zgromadzić się na modlitwie i odbyć rekolekcje.

Kolegium ma przyjmować duchownych i zakonników, którzy zostali pozbawieni parafii lub oddzieleni od swojej wspólnoty z powodu niezgodności z doktrynalnym, moralnym i duchowym podejściem kościoła bergogliańskiego. Exsurge Domine da im możliwość życia wspólnotowego na wzór trydencki kościołów kolegialnych, aby ci duchowni i zakonnicy mogli sobie nawzajem pomagać w duchu ewangelicznym i w węźle miłości, aby się uświęcać i pozostać wiernymi swemu powołaniu . Wspólne sprawowanie Boskiej Liturgii – Mszy Świętej i Oficjum – oraz wspólne dzielenie się regułą, która będzie wyznaczać rytm ich życia, umożliwi im ponowne odkrycie autentycznego znaczenia powołania do sequela Christi, stawiając swoje talenty na dyspozycji swoich współbraci i wiernych. Kolegium będzie również otwarte na formację duchowną, aby przyjąć młodych ludzi, którzy chcą odpowiedzieć na wezwanie Pana, aby całkowicie poświęcić się Jego chwale i uświęceniu dusz. Projekt ten będzie oczywiście wymagał dużego zaangażowania i niezbędnej selekcji kandydatów, aby dać każdemu możliwość przyswojenia sobie tradycyjnego podejścia wspólnoty kościelnej, inspirowanej nakazami reformy pożądanej przez św. Karola Boromeusza w zastosowaniu dekretów Soboru Trydenckiego.


Strona stowarzyszenia


Źródło:

https://en.wikipedia.org/wiki/Carlo_Maria_Vigan%C3%B2

https://www.lifesitenews.com/opinion/abp-vigano-the-church-needs-good-and-holy-priests-who-arent-forced-to-accept-errors-of-vatican-ii/

Komentarze