Wydarzyło się na lekcji religii. Ksiądz Adam Pawłowski, udając jeźdźca, galopował" po klasie, a uczniowie tworzyli przeszkody przez które przeskakiwał z głową sztucznego konia w rękach. Po występie dzieci krzyknęły "szczęść Boże", 😄🐴
@ksadampawlowski #ksiądz #hobbyhorse ♬ dźwięk oryginalny - ksadampawlowski
Historia i ciekawostki
Korzystanie z atrapy konia w folklorze różnych kultur znane jest od dawna. Podobnie, jak jeździectwo. Te dwie płaszczyzny można jednak połączyć w jedno ー tak właśnie uczyniono w Finlandii w okolicach 2011 roku. Hobby horsing to nowa dyscyplina sportowa, która ciepło przyjęła się w krajach skandynawskich i obecnie podbija Europę, Amerykę Północną i cały świat. Dyscyplina ta polega na ujeżdżaniu kukiełkowego konika. Koń na patyku może mieć różne kształty i przybierać różne rozmiary.
W przeciwieństwie do klasycznego jeździectwa nie mamy tutaj konieczności wykorzystywania żywych zwierząt. Niemniej jednak jest to często początek przyszłej przygody z prawdziwymi końmi. Konik na kiju pozwala jednak na bardzo wiele aktywności fizycznych. Dolną część należy umieścić między nogami i trzymać sztywno w trakcie poruszania się w sposób przypominający do złudzenia jazdę konną. Cała zabawa ma charakter prorozwojowy i sprzyja dbaniu o dobrą kondycję, poznawaniu ciekawych ludzi o podobnych zainteresowaniach, ale także ma charakter rywalizacyjny. Zawody Hobby Horse Polska organizowane są jak dotąd w kilku dyscyplinach ー skokach przez przeszkody, w ujeżdżaniu oraz WKKW.
Oficjalne i nieoficjalne zawody w tej dyscyplinie organizowane są przez niezależne grupy, kluby i komitety sportowe, a wyczyny zawodników i zawodniczek oceniane są przez grono sędziowskie. Za sposób pokonania poszczególnych przeszkód i wyczyny jeździeckie przyznawane są punkty, a sposób oceniania jest zależny od regulaminu konkursu. Dyscyplina, w której koń na patyku i jeździec odgrywają najważniejszą rolę, pod wieloma względami przypomina więc klasyczne jeździectwo.
https://hclub.pl/
Komentarze
Prześlij komentarz