Wygląda na to, że na świecie nie ma dnia, w którym nie powstałaby jakaś nowa religia.
Tak oto mieliśmy do czynienia z narodzinami nowej wiary, która swoją duchową stolicę będzie miała w mieście Denver (Kolorado) w USA, a konkretnie w przejętym ponad stuletnim (113) budynku kościelnym, który popadł wcześniej w ruinę, a nowi wyznawcy przywrócili go z powrotem do życia duchowego. Oczywiście nowopowstała religia jednoznacznie związana jest z paleniem najbardziej znanego zioła na na tej Ziemii... 😄
Międzynarodowy Kościół Konopi to organizacja religijna z siedzibą w Denver, która używa konopi indyjskich jako sakramentu. Członkowie twierdzą, że używanie ich pomaga ludziom lepiej zrozumieć siebie.
Siedziba kaplicy, przebudowany stary kościół namalowany przez współczesnych artystów, została otwarta 20 kwietnia 2017 r. Zabrania się spożywania konopi indyjskich w godzinach otwarcia kościoła; Uroczystości „sakramentu konopi indyjskich” odbywają się wyłącznie dla członków.
Członkowie Międzynarodowego Kościoła Konopi są znani jako elewationiści. Rytualnie używają „świętego kwiatu” konopi indyjskich, aby przyspieszyć i pogłębić samopoznanie. Członka uważa się za przebudzonego, gdy jego doświadczenie z konopiami indyjskimi nabiera charakteru transcendentalnego . Elewacjonizm nie rości sobie prawa boskiego ani niekwestionowanej doktryny; nie przestrzega żadnego konkretnego dogmatu, przestrzegając Złotej Reguły.
Ponieważ 420 to znacząca liczba dla kultury konopi indyjskich, kościół otworzył swoje podwoje 20 kwietnia zapraszając członków do spożycia konopi indyjskich o 16:20 Celebracja „sakramentu konopi indyjskich” to regularne nabożeństwo kościelne odprawiane w każdy piątek. Symbolem kościoła jest zbiór splatających się ze sobą trójkątów.
Rytualne używanie konopi indyjskich nie jest wynalazkiem współczesnym, gdyż pojawiło się w kilku religiach świata na przestrzeni 3000 lat. Międzynarodowy Kościół Konopi jest jedną z kilku nowoczesnych organizacji religijnych, które uważają konopie indyjskie za sakrament.
W maju 2017 roku kościół ogłosił, że zacznie oferować usługi weselne w środowisku „przyjaznym konopiom”.
Kościół jest otwarty dla publiczności i oferuje codzienny pokaz świateł i medytację pod nazwą „Beyond”, który stał się najwyżej ocenianą atrakcją turystyczną w Denver. Beyond to medytacja z przewodnikiem, w której wykorzystuje się najnowocześniejsze światła i lasery, które są odwzorowane w 3D na fresku na suficie kościoła.
Członkostwo
Członkowie dowolnej religii mogą zostać elewacjacjonistami bez konieczności nawracania się, ponieważ elewacjacjonizm jest postrzegany jako uzupełnienie, a nie zamiennik istniejącej wiary. Jedynym ograniczeniem jest to, że osoby poniżej 21 roku życia nie mają wstępu do kościoła podczas spalania konopi indyjskich. Kościół nie posiada formalnej hierarchii.
Po większym zainteresowaniu mediów liczba członków kościoła wzrosła do 200 z około 50 w tygodniu otwarcia. W ciągu kolejnych dwóch tygodni liczba ta rzekomo wzrosła do 500.
Stan prawny
Elevation Ministries, religijna organizacja non-profit stojąca za kościołem, została formalnie założona w Kolorado we wrześniu 2016 r.
Chociaż Kolorado zalegalizowało marihuanę rekreacyjną w 2012 r., palenie w miejscach publicznych pozostaje zakazane. Wszelkie rytualne używanie konopi indyjskich w kościele możliwe jest wyłącznie za zaproszeniem. Kościół nie sprzedaje marihuany. Na poziomie federalnym elewacjacjonizm jest chroniony konstytucyjną wolnością religijną, o ile jest uważany za autentyczną wiarę religijną.
W dniu otwarcia kościoła w 2017 r. przedstawiciel stanu Dan Pabon zaproponował wprowadzenie zakazu spożywania konopi indyjskich w kościołach. Pabon potwierdził, że jego posunięcie było inspirowane przez Międzynarodowy Kościół Konopi. Jednak członkowie obu partii w Izbie doszli do wniosku, że byłoby to niezgodne z konstytucją ograniczenie religii; odrzucili jego propozycję i poprawka nie została formalnie wprowadzona.
Budowa kościoła
Kościół mieści się w 113-letniej budowli w dzielnicy Washington Park w Denver: przebudowany kościół luterański, dawniej znany jako Kościół Apostolski Mount Calvary. Nieruchomość kościelna została zakupiona w lipcu 2015 r. przez spółkę, której współwłaścicielem był współzałożyciel kościoła Steve Berke i jego rodzice z zamiarem przekształcenia go w mieszkania. Jednak koledzy i przyjaciele Berke, którzy później zostali współzałożycielami kościoła, przekonali go, a ostatecznie także firmę, do założenia nowego kościoła zamiast przekształcania budynku w mieszkania. W ramach kampanii Indiegogo mającej na celu sfinansowanie napraw budynku zebrano 40 000 dolarów. Remont rozpoczął się w lipcu 2016 r.
Hiszpański artysta Okuda San Miguel namalował kolorowe, surrealistyczne wnętrze geometrycznymi neonowymi kolorami i wizerunkami zwierząt; artysta malował już wcześniej opuszczone kościoły w Hiszpanii i Maroku. Amerykański artysta Kenny Scharf namalował fasadę malowidłami ściennymi inspirowanymi graffiti.
W marcu 2017 r. Elevation Ministries zawarło dwuletnią umowę licencyjną i dotyczącą zarządzania z Bang Digital Media, spółką notowaną na giełdzie założoną przez współzałożyciela kościoła Steve'a Berke, która zajmuje się marketingiem dla branży konopi indyjskich.
By <a href="//commons.wikimedia.org/wiki/User:Denverjeffrey" class="mw-redirect" title="User:Denverjeffrey">Jeffrey Beall</a> - <span class="int-own-work" lang="en">Own work</span>, CC BY 4.0, Link
Komentarze
Prześlij komentarz