Podczas mszy nie można się zarazić?

 Z cyklu #EpidemiologiaPoKatolicku


Tadeusz Guz (ur. 7 lutego 1959 w Zwierzyńcu) – polski katolicki prezbiter, filozof, teolog, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Krytyk modernizmu katolickiego, protestantyzmu i nauki Marcina Lutra, znany z kontrowersyjnych wypowiedzi. W 2017 prezydent RP Andrzej Duda nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych.

26 III 2020 r. na antenie TV Trwam powiedział, że podczas mszy nie można się zarazić
koronawirusem: „Pan Bóg żadnych wirusów nie rozprzestrzenia. Bo jest święty. I jego bytowość jest święta. Niektórzy się obawiali, że kapłan, który celebruje – i jest komunia święta do ust – że kapłan może zarażać. Kapłan ma, po pierwsze, konsekrowane dłonie. Po drugie, jako jedyna osoba w zgromadzeniu liturgicznym ma umywane dłonie przy ofiarowaniu darów dla Boga. Więc kapłan ma nie tylko umyte ręce w takim sensie, jakiego oczekuje pan minister zdrowia, lecz także ma umyte ręce w sensie nadprzyrodzonym. A zatem żadne udzielanie komunii świętej do ust nie zagraża ani jednemu Polakowi roznoszeniem jakichkolwiek wirusów, bo to jest akt święty, w ramach mszy świętej, która jest świętym aktem. A zatem nie jest miejscem, przestrzenią i czasem rozprzestrzeniania wirusów, tylko przychodzenia Pana Boga”

Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL, stwierdziła, że ks. Guz nie posiada kwalifikacji naukowych, aby wypowiadać się na tematy dotyczące epidemii, a w szczególności na temat sposobu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Arcybiskup lubelski Stanisław Budzik wezwał natomiast ks. Guza do sprostowania wypowiedzi niezgodnych z katolicką nauką o Eucharystii.



https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2654776371312089&id=960982510691492

Komentarze