Inwokacja do bogini Hathor



Aby zyskać przychylność bogini Hathor zaleca się spalenie kadzidła, wody różanej i liści mirtu oraz niekiedy złożenie bogini ofiary z miedzi.


Inwokacja do bogini Hathor

Bądź pozdrowiona, o Hathor, pani Dendery,
Złoty płomieniu pożerającego ognia miłości.
Ukochana przez Ra, boska małżonko Horusa,
Pani zwierciadła, z którego wytryskuje woda młodości.
Pani sistrum, którego dźwięk oddala ciemności i daje
radość i zmartwychwstanie.
Pani naszyjnika, którego światło uzdrawia
i napełnia życiem.
Bogini płodna i złocista, pani tajemnic i świętych
roślin bogów.
Kwiaty chylą się pod Twymi krokami i dają im zapach.
Boska duszo o dwóch złotych obliczach.
Proszę cię, aby miłość była mi dana.



Hathor (Het-heret, Het-Heru – egip. Pałac/Dom Horusa) – egipska bogini nieba, uosobienie Wielkiej Macierzy, a także patronka nekropolii tebańskiej, Oko Ra. Pierwotnie stanowiła personifikację pałacu faraona (stąd jej imię; podobnie Izyda była personifikacją tronu). Z czasem stała się bóstwem miłości, radości, uciech, muzyki i tańca, a także opiekunką kobiet. Nosiła przydomki „Oka Horusa”, „Złotej Bogini”, „Bogini Niebios”, „Pani Czerwonej Góry” i „Turkusowej Pani”. Grecy identyfikowali ją z Afrodytą, a Rzymianie z Wenus.

Czczona była od najdawniejszych czasów jako niebiańska krowa, jej główna świątynia znajdowała się w Denderze (Ta-Netjer), w Górnym Egipcie, z mieszczącą się w niej wyrocznią, gdzie wróżono ze snów. Stąd jej kult rozprzestrzenił się na cały Egipt. Przedstawiano ją początkowo pod postacią krowy, później jako kobietę z głową krowy i dyskiem słonecznym pomiędzy rogami. W ostatnim okresie jako kobietę z krowimi uszami, rogami i dyskiem słonecznym. Te atrybuty przejęła od niej Izyda.

Hathor występowała także jako protektorka żon faraona. Święta jej obchodzono: 7 sierpnia, 17 września i 2 listopada. Jej atrybutami były: lustro, menat (rytualny naszyjnik) i sistrum.


Źródło:
https://bit.ly/36XG8qJ

Komentarze