Dziewice konsekrowane w polskich diecezjach - 2021 r.

Istnieją kobiety, które wkładają na palec obrączkę i poślubiają Jezusa Chrystusa. Składają publiczne śluby czystości i od tej pory rozpoczynają życie konsekrowane, chociaż wcale nie są zakonnicami. Dziewicą konsekrowaną może zostać kobieta po 25. roku życia, która nigdy nie zawarła małżeństwa ani jawnie nie przeczyła czystości w swoim życiu.

Dziewice konsekrowane – w Kościele katolickim indywidualna forma życia konsekrowanego kobiet. Konsekracji udziela ordynariusz diecezji kobietom świeckim oraz mniszkom. W praktyce oznacza publiczne zobowiązanie się do zachowania dziewictwa przez całe życie, dokonane wobec biskupa. Dziewice konsekrowane żyjące w świecie nie są zobowiązane do życia wspólnego, niemniej przysługuje im prawo zrzeszania.

Definicja prawno-kanoniczna stanu dziewic ujęta jest w kanonie 604. Kodeksu prawa kanonicznego:

§ 1. Do wspomnianych form życia konsekrowanego dochodzi stan dziewic, które – wyrażając święty zamiar gruntowniejszego naśladowania Chrystusa – są Bogu poświęcone przez biskupa diecezjalnego według zatwierdzonego obrzędu liturgicznego, zostają zaślubione mistycznie Chrystusowi, Synowi Bożemu, i przeznaczone na służbę Kościołowi. (Kanon 604, § 1.)



Obrzęd konsekracji.


Źródło:

https://www.facebook.com/groups/PolskaAntyklerykalna/posts/1074187316760030/

Komentarze