Kapłaństwo ludowe – forma posługi kapłańskiej, sprawowana przez wiernych świeckich w Kościele Katolickim Mariawitów w RP.
Kapłaństwo duchownych zostało zniesione w Kościele Mariawitów 2 sierpnia 1930. Przyjęto wówczas zasadę, że wszystkie sakramenty mogą być sprawowane bez udziału duchownych, bo mogą je sprawować wierni świeccy, albo sam Jezus Chrystus.
W Kościele Katolickim Mariawitów, mimo zniesienia stanu duchownych, są nadal biskupki i kapłanki, które pracują służebnie w Kościele, umacniając kapłaństwo ludowe. Postanowiono również znieść tytuły duchownych i formy rozkazywania.
„Chrystus, umiłowawszy uczniów Swoich, do końca ich umiłował, to jest wyczerpał miłość Swoją w ten sposób, że stał się dla nich Ofiarą i Chlebem żywota. Większej miłości nad tę, jaką Chrystus okazał uczniom Swoim, już być nie może. (…) Chrystus chce, aby wszystkie rodziny mariawickie były rodzajem Kapłańskim, Królewskim Kapłaństwem. Chrystus chce, aby wszystkie rodziny mariawickie pożywały co dzień Niepokalanego Baranka, jak niegdyś Izraelici przy wyjściu z Egiptu, pożywali Go w figurze i w podobieństwie. (…) Chrystus chce, abyśmy wszyscy byli Jego Oblubieńcami i Oblubienicami, i żeby On Sam był naszym Najpiękniejszym, Najukochańszym i Najlepszym Małżonkiem” (List pasterski arcybiskupa mariawitów o Kapłaństwie Powszechnym, 10.08.1930)
Na zdjęciu: kapłanka ludowa udziela Komunii Świętej
Komentarze
Prześlij komentarz