Kolęda polskiej lewicy katolickiej

🎄 Na ten świąteczny czas przypominamy naszą kolędę, która powstała dla Was w 2020 roku:

Nie taki bóg się rodzi w Betlejem
Jakiego ci, co nienawidzą, głoszą
Bóg z ich transparentów żłobu nie wybierze
Nie przygarnie wszystkich, którzy o to proszą

Bóg tęczowych, Bóg odrzuconych
Bóg samotnych, Bóg pobitej żony
Bóg uchodźców i śpiących pod niebem
Bóg miłości się rodzi w Betlejem

Bóg tęczowych, Bóg odrzuconych
Bóg samotnych, Bóg pobitej żony
Bóg uchodźców i śpiących pod niebem
Bóg miłości się rodzi w Betlejem

To nie bóg z zielonych sztandarów
Za przyjaciół życie da na męce
To nie bóg z kazań purpuratów
Na Krzyżu gotów wyciągnąć swe ręce

Bóg głodujących, nagich i spragnionych
Bóg wyśmiewanych i dzieci gwałconych
Bóg ubogich, tych za ogrodzeniem
Bóg miłości przychodzi na ziemię

Bóg cierpiących i wszystkich płaczących
Bóg zagubionych i Bóg wątpiących
Bóg szukających nie wroga, lecz drogi
Bóg miłości żyje wśród ubogich


Niech leci dalej w świat!

słowa: Ignacy Dudkiewicz
muzyka: Andrzej Dębowski
wokal: KAŚKA (Kaśka Gawlik Foged)
skrzypce: Dorota Sowa Kuziela
ilustracja: Zuzia Wojda (Pancerula)




Magazyn Kontakt

Papierowy i internetowy magazyn lewicy katolickiej

Tworzymy jedyny w Polsce magazyn lewicy katolickiej. Udowadniamy, że te pojęcia nie są ze sobą sprzeczne. Budujemy zaangażowane środowisko, publikujemy opiniotwórcze teksty, inicjujemy działania społeczne. Wierzymy, że możliwa jest budowa społeczeństwa przekraczającego podziały ekonomiczne, polityczne, kulturowe, religijne. Zmieniamy Kościół od wewnątrz


Tworzymy jedyny w Polsce magazyn lewicy katolickiej. Udowadniamy, że te pojęcia nie są ze sobą sprzeczne. Budujemy zaangażowane środowisko, publikujemy opiniotwórcze teksty, inicjujemy działania społeczne. Wierzymy, że możliwa jest budowa społeczeństwa przekraczającego podziały ekonomiczne, polityczne, kulturowe, religijne. Zmieniamy Kościół od wewnątrz.

Lewica katolicka – co to właściwie znaczy?

Po pierwsze: sprawiedliwość społeczna i ekologiczna
Podobnie jak miarą wytrzymałości mostu jest wytrzymałość jego najsłabszego przęsła, tak też miarą jakości naszych społeczności jest jakość życia ich najsłabszych członków. Świat jest zbyt złożony, by ktokolwiek z nas ponosił wyłączną odpowiedzialność za swój los. Uważamy, że każdy powinien móc liczyć na solidarność wspólnoty, a nie tylko na litość i współczucie.

Po drugie: przeciwko ubóstwu, wykluczeniu i przemocy
Jesteśmy przekonani o tym, że człowiek nie może żyć pełnią życia, jeżeli na co dzień doświadcza stanów i sytuacji, które odczłowieczają go i ograniczają jego wolność. Problemów społecznych nie rozwiąże jednak samoczynnie ani wzrost gospodarczy, ani ludzka szlachetność.  Musi im stawić czoła całe społeczeństwo, zaczynając od wysłuchania tych, którzy przez wykluczenie i cierpienie pozostają niesłyszalni.

Po trzecie: cała nadzieja we wspólnotach
To wspólnoty pozwalają na przekraczanie podziałów społecznych, ekonomicznych, politycznych, kulturowych i religijnych. To one tworzą relacje oparte na współzależności i wzajemnym zaufaniu. Stanowczo odrzucamy język klasowej i plemiennej pogardy, który sprawia, że znajdujący się w potrzebie „drugi” staje się niezasługującym na pomoc „innym”, a niekiedy wręcz stanowiącym zagrożenie „obcym”.

Wierzymy w to wszystko nie pomimo tego, że jesteśmy chrześcijanami, lecz właśnie dlatego, że nimi jesteśmy i że bardzo poważnie traktujemy społeczny radykalizm Ewangelii.

Po czwarte: inny Kościół jest możliwy
Wpływamy na Kościół od wewnątrz, bo uważamy, że taka jest rola świeckich katolików. Krytykujemy zjawiska, które budzą nasz niepokój lub stanowczy sprzeciw, takie jak powiązanie z władzą, przestępstwa seksualne i ich tuszowanie, hierarchiczność i klerykalizm. Walczymy o Kościół ubogi, transparentny i gotowy do rozliczania się z własnych grzechów, nieodcinający się od polityki, ale w swoim zaangażowaniu zawsze stający po stronie słabszych.

Gdzie nas czytać?
Na papierze: Trzy razy do roku wydajemy numer papierowy, w którym staramy się kompleksowo opisać wybrane zagadnienie. Wszystkie numery można kupić przez internet (do czego zachęcamy) oraz w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej przy ul. Freta 20/24a w Warszawie. Bieżący numer dostępny jest w salonach Empik na terenie całego kraju.

W Internecie:  W magazynie internetowym publikujemy bieżące komentarze oraz teksty z poszczególnych działów. Oprócz tego raz w miesiącu przygotowujemy odsłonę tematyczną, w której zajmujemy się szerzej określonym zagadnieniem.

Kontakt a KIK
Kontakt narodził się w środowisku Klubu Inteligencji Katolickiej, który do dziś jest jego wydawcą. Pozostając z nim w bliskiej relacji, Kontakt rozwija się i autonomizuje – poglądy wyrażane przez autorów tekstów nie są tożsame z poglądami wydawcy.

https://magazynkontakt.pl/o-nas/

Komentarze