Jedyny buddyjski region Europy

Kałmucja to republika posiadająca własną flagę, głowę regionu oraz język. Znajduje się bliżej niż Wam się wydaje - w Europie!

Buddyzm w Rosji - opowieść w czterech częściach:

Część 2. Kałmucja

Przodkami Kałmuków są Ojraci (Wschodni Mongołowie). Buddyzm był im znany już na przełomie XII i XIII w. Skomplikowana sytuacja Azji Centralnej w drugiej połowie XVI w. spowodowała rozłam wśród Ojratów. Część z nich powędrowała na północ, do Rosji. W 1608 r. car Wasyl Szujski zezwolił im osiedlić się na niezamieszkałych stepach. Tym sposobem, 1609 r. uznaje się za rok, w którym Kałmucy znaleźli się pod zwierzchnictwem rosyjskim. 



Tym samym, buddyzm tybetański dotarł w głąb Rosji...

Wśród Kałmuków dominowała szkoła gelug. Władza carska akceptowała buddystów - mnisi mogli studiować w Tybecie, budowano nowe klasztory i świątynie. Kałmucy musieli jednak służyć w armii, w której panowała polityka chrystianizacji. Mimo tego, większość pozostała buddystami. 

Kałmucy stali się obiektem represji władzy radzieckiej. W 1917 r. w Kałmucji było ok. 30 dużych i 65 małych klasztorów, w których mieszkało ok. dwóch tysięcy lamów i nowicjuszy. W 1930 r. nie było już żadnego klasztory czy świątyni... Prześladowania z lat 30. XX w. doprowadziły do zaniknięcia sanghi w Kałmucji. Lamowie byli więzieni, przesiedlani i mordowani. 

Odrodzenie rozpoczęło się dopiero w połowie lat 80.... 

W 1991 r. odbyła się pierwsza wizyta XIV Dalajlamy w Kałmucji. Po jego inspirujących wykładach i spotkaniach z wiernymi zaczęły powstawać liczne wspólnoty buddyjskie. 

Obecnie, jedną z najważniejszych wartości dla Kałmuków jest ich wiara. Buddyzm tybetański stanowi część ich tożsamości narodowej. 

Źródło: B. Kitinov, Buddhism in Kalmyk Republic: Traditions and Revitalization




Źródło:
https://www.facebook.com/BuddyzmwRosji/posts/589912244758450

Komentarze