Katolicko narodowe seminarium duchowne we Wrocławiu

Dekretem biskupa Adama Rośka będącego Pierwszym Biskupem Katolickiego Kościoła Narodowego w Polsce zostało powołane do życia:

Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu, które zainaugurowało pierwszy rok pracy w dniu 26 września 2015 r. przyjmując na pierwszy rok studiów (w roku akademickim 2015/2016) – 4 alumnów . W 2020 – 3 alumnów . W 2021 – 8 kandydatów.



Katolicki Kościół Narodowy w Polsce – jeden z Kościołów katolickich działających na terenie Polski, założony w 2012 roku. Organem prasowym Kościoła jest kwartalnik „Wspólnota Wiary”. Przy Kościele działa Towarzystwo Społeczne „Civitas Polonia”, Katolicko-Narodowy Instytut Charytatywny „Misericordia” oraz Wyższe Seminarium Duchowne. Kościół posiada 12 parafii. Część z nich w Polsce ma już swoje kaplice i stałe adresy. W części liturgia sprawowana jest w modnym w dwudziestym pierwszym wieku modelu: Domus ecclesiae. Zwierzchnikiem Kościoła jest bp Adam Rosiek.

Katolicki Kościół Narodowy nawiązuje do tradycji przedwojennego Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego (PNKK), chociaż obecnie nie utrzymuje jedności wiary i moralności z żadną wspólnotą polskokatolicką. 

Obecnie Kościół posiada kilkunastu kapłanów. Duchownym ( biskupem, prezbiterem i diakonem) w Kościele  może być wyłącznie mężczyzna, który ukończył Wyższe Seminarium Duchowne oraz uzyskał święcenia diakonatu lub prezbiteratu. Biskupem w Kościele jest kapłan wskazanym zgodnie,  z tradycja Apostolską,  przez Synod Kościoła  i wybranym spośród trzech kandydatów przez Pierwszego Biskupa Kościoła. Konsekrowanym przez przynajmniej jednego biskupa katolickiego lub starokatolickiego posiadającego niewątpliwą sukcesję apostolską. Księży nie obowiązuje celibat. Strojem kapłańskim pozostaje czarna sutanna lub tzw. krótki stój duchowny. Stroje liturgiczne zgodne z tradycją Kościoła rzymskokatolickiego. Osobą duchowną są również osoby zakonne, bracia i siostry zakonne.




Według stanu na dzień 01 stycznia 2020 roku do Kościoła w Polsce i w Europie przynależy łącznie 5082 osób, które deklarują swoją sympatię i chęć wspolnej modlitwy i życia w ramach Katolickiego Kosciola Narodowego w Polsce .  Kościół prowadzi aktywną formę działalności duszpasterstwa internetowego. W roku 2013 w mszach transmitowanych wzięło udział 43 tys. , w 2014 94 tys., w 2015 225 tys. osób, w 2017 480 tys osób, 2018  – 690 tys osób , 2019 – 870 tys, 2020 – 1 352 000.


Komentarze