Msza ludowa do odprawiania w domu

Siostry kapłanki i kapłaństwo ludowe przypominają wiernym o łasce kapłaństwa ludowego i możliwości odprawiania mszy świętej ludowej w domach, codziennej Komunii Świętej i możliwości duchowej adoracji i spowiedzi przed Panem Jezusem.



"Pierwsi Chrześcijanie nie mieli żadnych kościołów, a jedyny Kościół w Izraelu, Świątynia Jerozolimska była w rękach nie mających wiary Saduceuszów i obłudnych Faryzeuszów. Pan Jezus ani Apostołowie nie nakazywali budować kościołów, bo i po cóż? Jak wiem z Dziejów Apostolskich pierwsi Chrześcijanie odprawiali po domach Mszę Świętą, każdy w rodzinie swojej, gdyż jak świadczy św. Piotr Apostoł (I Piotr 2,9), byli oni wszyscy "Królewskim Kapłaństwem" t.j. Kapłanami i Kapłankami Króla królów Pana naszego Jezusa Chrystusa. Chrztów, pogrzebów i ślubów dopełniali sami, więc i Wy tak czynić powinniście bez obawy co do ważności takich Sakramentów.

O nazwę Kościoła Maryawickiego też niech Wam nie chodzi tylko starajcie się abyście życiem Waszym okazali, że zasługujecie na najpiękniejszą nazwę: "Kościoła Chrystusowego" - bo celem Kościoła Maryi było doprowadzenie Was do wysokości prawdziwego Kościoła Chrystusa Króla, czyli Królestwa Bożego na ziemi.

Prosimy zatem Siostry Kapłanki i Braci Kapłanów, żeby uczyli lud Boży modlić się po domach, obywając się bez kościołów i kaplic specjalnych, aby każdy dom prawdziwie Maryawicki stał się przybytkiem miłym Panu i składał Bogu Ofiarę wonności serc czystych i miłujących. Bo podniósł Pan lud Swój w tej próbie ognia, która go nawiedziła, do takiego poziomu doskonałości, na jakim Wyście sami stali, Najmilsi i Najdrożsi sercom naszym Bracia Kapłani i Siostry Kapłanki, więc i łaska kapłaństwa świętego jest mu jako i Wam dana. W ten sposób wypełniają się całkowicie słowa Pana Jezusa, zapisane w Apokalipsie czyli Objawieniu św. Jana Apostoła na Ostateczne czasy: "Oto nowe czynię wszystkie rzeczy... Napisz, że te słowa są bardzo wierne i prawdziwe. Stało się: Jam jest Alfa i Omega, Początek i Koniec", Jezus Chrystus - "Który nas umiłował... i uczynił nas Królestwem i Kapłanami Bogu i Ojcu Swojemu" (Obj. 21,5-6; 1, 5-6).

Polecamy Was Sercu Pana Jezusa, Opiece Matki Bożej Nieustającej Pomocy i naszej Najdroższej Mateczki.

+Jan M. Michał Kowalski Abp
+ Siostra M. Izabela Kowalska Arc.

Felicjanów, dn. 12 V 1935 r."



Zdjęcie: Ołtarzyk domowy przygotowany do sprawowania Mszy Świętej Ludowej




Sposoby odprawiania Mszy św. ludowej


W zależności od duchowych potrzeb, okoliczności i możliwości przewidziane są różne sposoby sprawowania Mszy świętej ludowej. Msza ludowa nie ma charakteru stricte liturgicznego, co oznacza, że osoba przewodnicząca jej sprawowaniu, ma możliwość dokonywania modyfikacji jej formy. Podstawą, która jest niezmienna są słowa konsekracji, które należy wymawiać głośno, w skupieniu i z należytym szacunkiem.


Najkrótszy sposób odprawiania Mszy św. ludowej

Ta forma przewidziana jest zwłaszcza dla mariawitów, którzy są prześladowani, spotykają się z szyderstwami i sprawują Mszę świętą potajemnie, jak pierwsi chrześcijanie. Odprawiana była m.in. przez arcybiskupa M. Michała w obozie koncentracyjnym, na obozowym chlebie i kawie.


Najkrótszy sposób odprawiania jest taki:

Przewodniczący bierze kawałek opłatka lub chleba, który kładzie na spodeczku, stojącym na czysto nakrytym stole, albo na dłoni, i mówi w imieniu Jezusa Chrystusa: Tak mówi Pan Jezus: To jest Ciało Moje.

Po wymówieniu tych słów spożywa Ciało Pańskie pod postacią chleba.

Następnie bierze trochę wina z winogron w kieliszek lub szklaneczkę, a nawet w koniecznej potrzebie - nalewa się kilka kropel wina na dłoń, i mówi w imieniu Jezusa Chrystusa: Tak mówi Pan Jezus: To jest Krew Moja.

Po wymówieniu tych słów spożywa Krew Pańską pod postacią wina.

Na koniec należy kieliszek i spodeczek obmyć wodą i wypić ją. Jeżeli zaś konsekracja odbyła się na dłoni - dłoń po spożyciu z niej Ciała i Krwi Pańskiej należy wodą opłukać lub wyssać pozostałe cząsteczki.

Po przyjęciu Ciała i Krwi Pańskiej należy trwać jakiś czas w skupieniu, jeśli to możliwe i modlić się, dziękując Bogu za łaskę przyjęcia tego Sakramentu.


Powszechnie przyjęty sposób odprawiania Mszy św. ludowej

Ta forma przewidziana jest dla mariawitów modlących się indywidualnie, w rodzinach lub większym zgromadzeniu. Zalecana jest do odmawiania zwłaszcza w dni powszednie.

Należy przygotować stół, nakryć czystym, najlepiej białym, obrusem, postawić krzyż, świece, a z boku ampułkę i spodek z wodą oraz puryfikaterz i ręczniczek do palców. Na środku rozpościera się korporał, czyli czysty kawałek płótna, i na nim stawia się szklany kieliszek napełniony winem do połowy. Przed kieliszkiem stawia się spodek z krążkami opłatków w takiej ilości, żeby starczyły dla wszystkich obecnych na Mszy św.

Podczas Mszy ludowej wszyscy zachowują postawę klęczącą, chyba że zdrowie im na to nie pozwala. Modlitwa rozpoczyna się od znaku Krzyża św. i odmówienia hymnu do Ducha Przenajświętszego. Potem wszyscy obecni żałują za swoje grzechy i odmawiają spowiedź powszechną, w trakcie której następuje chwila ciszy na rachunek sumienia i wyznanie grzechów. Po rozgrzeszeniu przewodniczący wymienia intencje w których sprawowana jest Msza święta, po czym następuje konsekracja.

Nad opłatkami położonymi na korporale wszyscy razem wymawiają: Tak mówi Pan Jezus: To jest Ciało Moje. Adorują pokonsekrowaną hostię i mówią modlitwę do Mateczki.

Podobnie nad winem mówią wszyscy: Tak mówi Pan Jezus: To jest Krew Moja. Adorują Krew Przenajdroższą i mówią modlitwę do Mateczki.

Po konsekracji odmawiają Modlitwę Pańską, Pozdrowienie Anielskie oraz akt adoracji Najsłodszego Serca Pana Jezusa utajonego w Przenajświętszym Sakramencie. Następnie można odmówić koronkę do Miłosierdzia Bożego, koronkę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i koronkę do Małżonki Barankowej.

Po odmówieniu modlitw wszyscy biją się w piersi mówiąc trzykrotnie: Panie nie jestem godzien, abyś wszedł do przybytku serca mojego, ale tylko rzeknij słowem, a będzie zbawiona dusza moja. Po tych słowach wszyscy przystępują do Komunii Świętej, którą przyjmują pod postaciami chleba i wina. W czasie dystrybucji można śpiewać pieśń o Przenajświętszym Sakramencie.

Po skończonej Komunii Świętej przewodniczący spożywa pozostałe konsekrowane komunikanty i wypija do końca Krew Przenajdroższą, następnie dwukrotnie odbywa kieliszek, spodek i palce, po czym wypija wodę. W czasie ablucji wszyscy odmawiają: Chwała i dziękczynienie.

Na zakończenie zaleca się przeczytać fragment Pisma Świętego, zwłaszcza Ewangelii według św. Jana i odmówić litanię do Ducha Świętego.



Kapłaństwo ludowe – forma posługi kapłańskiej, sprawowana przez wiernych świeckich w Kościele Katolickim Mariawitów w RP.

Kapłaństwo duchownych zostało zniesione w Kościele Mariawitów 2 sierpnia 1930. Przyjęto wówczas zasadę, że wszystkie sakramenty mogą być sprawowane bez udziału duchownych, bo mogą je sprawować wierni świeccy, albo sam Jezus Chrystus.

Ta zmiana, a także inne reformy wprowadzane przez arcybiskupa Jana Marię Michała Kowalskiego, doprowadziły w 1935 do rozłamu w mariawityzmie na Kościół Starokatolicki Mariawitów, nieuznający kapłaństwa ludowego, oraz Kościół Katolicki Mariawitów, utrzymujący tę i inne reformy abpa Kowalskiego. W Kościele Katolickim Mariawitów, mimo zniesienia stanu duchownych, są nadal biskupki i kapłanki, które pracują służebnie w Kościele, umacniając kapłaństwo ludowe. Postanowiono również znieść tytuły duchownych i formy rozkazywania.


Źródła:
https://bit.ly/3aqBDol
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kap%C5%82a%C5%84stwo_ludowe
https://pl.wikipedia.org/wiki/Msza_ludowa

Komentarze