Szwecja ma więcej duchownych kobiet niż mężczyzn

(24 lipca 2020) Po raz pierwszy w Kościele szwedzkim jest więcej duchownych kobiet niż mężczyzn, co jest oznaką, że równość płci poczyniła ogromne postępy od czasu wyświęcenia pierwszej kobiety w Szwecji w 1960 roku.

Statystyki są jasne: od lipca 50,1 procent księży to kobiety, a 49,9 procent to mężczyźni.

Ks. Elisabeth Oberg Hansen jest księdzem od ponad 30 lat i jest mentorem młodego kapłana, który wygłasza kazanie do małej kongregacji w Sztokholmie.

Mówi, że postawy seksistowskie w większości zanikły, a zmiana nastawienia w Kościele odzwierciedla rozwój szerszego szwedzkiego społeczeństwa.

Szwecja zajmuje pierwsze miejsce w europejskim indeksie jakości płci w 2019 r.

Kościół ewangelicko-luterański w Szwecji ma 1533 kapłanki i 1527 mężczyzn.

Arcybiskup i kilku biskupów to kobiety.

Ponieważ coraz więcej kobiet uczyło się na kapłanów, od jakiegoś czasu przewidywano parytet płci, ale nie spodziewano się tego tak szybko.

Ks. Cristina Grenholm, szef teologii w Kościele Szwecji, wspomina dyskryminację, z jaką borykają się kapłanki.

Przy większej liczbie kobiet zapisywanych na studia teologiczne równowaga mogła zostać teraz odwrócona.

Dla szwedzkich duchownych parytet płci jest po prostu odzwierciedleniem społeczeństwa, a nie feministycznym stwierdzeniem.



Kościół Szwecji (szw. Svenska kyrkan) – jeden z największych Kościołów luterańskich na świecie i największe wyznanie w Szwecji. Według danych z 2019 r. liczył 5,8 mln wiernych. Do 2000 r. miał charakter Kościoła państwowego. Teologicznie nawiązuje do nauczania ojca reformacji, Marcina Lutra. Kościół Szwecji, w którym mimo reformy biskupi zachowali władzę w diecezjach, a liturgia uległa jedynie niewielkim modyfikacjom.

We współczesnym świecie chrześcijańskim Kościół Szwecji postrzegany jest jako instytucja bardzo liberalna. Ma o tym świadczyć chociażby fakt, że szwedzcy luteranie ordynują kobiety nie tylko na księży, ale także na biskupów.



Od roku 2006 Kościół Szwecji udziela błogosławieństw oraz małżeństw parom homoseksualnym i dopuszcza ordynację homoseksualistów pozostających w związkach jednopłciowych. 

W 2017 roku władze Kościoła wydały dekret nakazujący pastorom i pastorkom używania neutralnego płciowo języka w odniesieniu do Boga. Tym samym nie jest on określany jako mężczyzna, ale jako osoba bezpłciowa czy ponadpłciowa. 

15 października 2013 na urząd arcybiskupa Uppsali i prymasa w została wybrana Antje Jackelén, pierwsza kobieta w historii Kościoła Szwecji.



Msza odprawiana przez kobiety. Chociaż to Kościół luterański, nazwa "msza" została zachowana.





Msza techno w Kościele Szwecji - zobacz tutaj.

Komentarze