Święto Maidyarem

Zaratusztrianie świętują dość często i dość długo. Święta mają charakter radosny, lub refleksyjny, nigdy smutny. Wszelkiego rodzaju posty są niemile widziane, a świętowaniu towarzyszy poza ceremoniami religijnymi wspólne ucztowanie.

(lub Maidhyairya w języku awestyjskim) to starożytne irańskie święto w środku zimy. Jest to gahambar , jedno z sześciu głównych, sezonowych, pięciodniowych świąt w zaratusztrianizmie. Pierwotnie miało to miejsce w czasie przesilenia zimowego. Jednak wielu Zoroastrian i Parsów obchodzi ten dzień w maju lub czerwcu ze względu na zamieszanie wokół starożytnego kalendarza. Teologicznie Maidyarem jest kojarzone z Vahmanem (Wohu Manah - Dobta Myśl), Amesza Spenta Świętą Nieśmiertelną, która stworzyła pierwotnego byka i całe bydło, i jest kojarzone z dobrymi twórczymi planami, pomysłami i intencjami.Maidyarem obchodzone jest w Dey , dziesiątym miesiącu kalendarza zoroastryjskiego , od szesnastego Mihr (Mitra - hipostaza „Przymierza, Umowy, Przysięgi”.) do dwudziestego dnia BAHRĀM (Wertragna -hipostaza „zwycięstwa”).W trzech kalendarzach używanych przez Zoroastrian przypada on w różnych momentach kalendarza gregoriańskiego :

Fasli — 31 grudnia – 4 stycznia. (w Polsce i w Iranie Świętuje się według tego kalendarza)

Qadimi — 2 maja – 6 maja .

Shenshai — 1 czerwca – 5 czerwca .

Świętowanie Gahambaru

Istnieją dwa główne elementy przestrzegane podczas Gahambarów:

1. W świątyni Ceremonia religijna (liturgia) składająca się z Afringan, Badż, Jasna, Visperad i Pavi.Tradycyjną ceremonię szczegółowo opisuje JJ Modi w swojej książce The Religious Ceremonies and Customs of the Parsees na stronie 446 .

2. Wspólne dzielenie się jedzeniem.

Jedzenie

W tradycji parsów jedno z dań powszechnie przygotowywanych na gahambar nazywa się „ papeta ma gosht ”, co oznacza mięso w ziemniakach.

Ghambar Nu Papeta Ma Gosht

Według własnych słów Mehera „jest to danie mięsne gotowane w «Ghambar».

Pierwotnie Ghambar było świętem mającym na celu dziękczynienie Bogu za cztery różne pory roku, od których zależał dobrobyt świata. Dzielono się niegdyś w te święta bezpłatnym jedzeniem z ubogimi, dzisiaj w miesiącu „Dae”, wspólnie zasiadają przy stole, bogaci i biedni, nie tylko pod względem bogactwa, ale także wiedzy intelektualnej, z myślą o wspólnych spotkaniach, aby uczyć się od siebie nawzajem”.

Przepis

Nu Papeta Ma Gosht

Składniki:

1 kg tłustej baraniny, umyć i pokroić na średniej wielkości kawałki.Zmiel z wodą na gładką pastę:60 gramów imbiru20 ząbków czosnku1 łyżeczka nasion kuminu6 małych zielonych chilli8 dużych suszonych czerwonych chilli1 1/2 łyżeczki soliWymieszaj i odłóż garam masala:4 laski cynamonu o długości 2 cali13 ziaren czarnego pieprzu10 goździków,8 białych kardamonu8 nasion czarnego kardamonu400 g pomidorów, obierz i drobno posiekaj750 g ziemniaków, pokrojonych ze skórką na średniej wielkości kawałkii gotuj, aż będzie miękka.

Usmaż w głębokim tłuszczu na złoty kolor w oleju

400 g cebuli, obierz i drobno posiekaj

Metoda:1. Na patelni rozgrzej 8 łyżek oleju.

2. Dodać i smażyć na złoty kolor cebulę.

3. Dodać pastę masala i smażyć 2-3 minuty.

4. Od czasu do czasu dodawaj wodę, aby uniknąć sklejania.

5. Dodać mięso i smażyć do zrumienienia.

6. Jeżeli mięso przykleiło się do patelni, dodaj odrobinę przecieru pomidorowego.

7. Dodajemy garam masala i smażymy przez minutę, a następnie przecier pomidorowy.

8. Dodaj do garnka 1 1/2 szklanki wody.

9. Przykryj pokrywką i piecz w piekarniku przez 1 1/2 godziny lub do momentu, aż mięso będzie miękkie w temperaturze 300 stopni.

10. Dodaj ziemniaki 10 minut przed podaniem.

11. Podawać na gorąco z pieczywem chrupkim lub pieczywem Gor Amli nu Kuchumbar i limonką.

ZUPA AUSZ

W tradycji irańskiej jednym z dań przygotowywanych na gahanbar jest zupa zwana ausz

(przepis) . Do zupy podaje się smażony chleb zwany sirogiem.

Składniki: (4 porcje)• 400 g reshteh (makaron irański)• 200 g każdej natki pietruszki, szpinaku, kopru, kolendry i dymki, drobno posiekanych• 150 g namoczonej ciecierzycy, czarnej fasoli i soczewicy w ciepłej wodzie na 2 godziny• 200 g świeżej mięty, drobno posiekanej (lub 4 łyżki suszonej mięty)• 4 średnie cebule, obrane i pokrojone• 2 szklanki kaszki (irańskiej gęstej serwatki)• 2 łyżki mąki rozpuszczonej w szklance zimnej wody• olej kuchenny• sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

Cebulę podsmaż na oleju na lekko złocisty kolor.

Połowę smażonej cebuli zachowaj do późniejszego wykorzystania. Do cebuli dodajemy namoczoną ciecierzycę, czarną fasolę, soczewicę, sól i pieprz.

Dodaj 2-3 szklanki gorącej wody i gotuj na średnim ogniu przez około 30 minut. Jeśli to konieczne, podczas gotowania dodawaj gorącą wodę.

Dodaj zioła i kontynuuj gotowanie przez 15 minut.

Dodaj mieszaninę mąki i wody i dobrze wymieszaj.

Dodaj reshteh i gotuj na małym ogniu przez 10-15 minut.

Pasma reshteh powinny pozostać nienaruszone i nieobcięte. Zdejmij mieszankę z ognia i równomiernie polej „kaszą”.

Smażyć miętę na oleju przez kilka minut.

Jako dekorację dodać smażoną cebulę i miętę.

Przepis na Sirog/Surog

Czas przygotowania: 1,5 godziny

Czas gotowania: 30 minut

Porcja: 70 dużych kawałkówSkładniki:- 1,5 łyżki drożdży- 1,5 łyżki cukru- 5 funtów mąki pełnoziarnistej - 2 łyżki soli- 1 łyżka suchych drożdży- 3 łyżki oleju roślinnego- Dużo ciepłej wody

Do smażenia:- Olej roślinny

Składniki:Naczynia - Jedna duża miska, jedna mała miska, jedna średnia miska, głęboka patelnia, patelnia do układania kawałków ciasta, ręcznik papierowy.przygotowanie

1. W małej misce wymieszaj drożdże, cukier i 1 szklankę ciepłej wody i odstaw na 15 minut.

2. Wymieszaj dwa rodzaje mąki, sól i proszek do pieczenia w osobnej dużej misce (całe ręczne mieszanie będzie odbywać się w tej misce z suchą mieszanką).

3. Zrób wgłębienie w suchej mieszance i dodaj mieszaninę drożdży na środek mieszanki mąki

4. Napełnij miskę ciepłą wodą i stopniowo dodawaj ją do głównej mieszanki, aż uzyska pożądaną konsystencję. Możesz sprawdzić konsystencję ciasta, wkładając palec w ciasto i upewniając się, że otwór jest tylko lekko zamknięty. Odstawić pod przykryciem miskę na 1 godzinę, żeby wyrosło.

5. Oderwij garść ciasta i zwiń je w małą kulkę, używając oleju roślinnego. Umieścić kulki ciasta na dużej patelni pokrytej olejem roślinnym, aby ciasto mogło bardziej wyrosnąć (optymalnie 1 godzina do zastygnięcia). Każdą kulkę spłaszczamy pojedynczo na wybraną grubość. Za pomocą widelca nakłuj kilka otworów w spłaszczonym cieście, aby zapewnić równomierne smażenie.

6. Rozgrzej głęboką patelnię z olejem roślinnym na silnym ogniu, aż zacznie bulgotać, ostrożnie wkładając na patelnię każdą spłaszczoną kulkę ciasta. Używając długich widelców, zataczaj kółka wokół ciasta w oleju i przewracaj je na drugą stronę, gdy strona w oleju osiągnie rozsądny brązowy kolor.

Sirog podaje się także na słodko posypany cynamonem i cukrem pudrem



Źródło:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02WbP3wgQvV8byv4xACkVhJ2wQf4FQo1gAKLgGGzusSNScFJQLLJcMBTxFJkxjh91Ll&id=100077434633790

Komentarze