Cudowna roślina zaratusztrian

CUDOWNA ROŚLINA ZARATUSZTRIAN
Sendżed – Oliwnik Wąskolistny

Pewnie nawet nie wiecie, że w Polsce rośnie Sendżed jedna ze świętych roślin zaratusztrian. Tę roślinę można spotkać bardzo często, ale prawie nikt nie zna u nas jej fantastycznych cech i możliwości tak docenianych przez Persów.

Sofreh i Sendżed

Podczas święta Nowruz Zaratusztriańskiego nowego roku trwającego 13 dni od 21 marca, na stole świątecznym zwanym sofreh (haft-seen) musi znaleźć się siedem symbolicznych przedmiotów (siedem „S”) zaczynających się na literę „S” w języku perskim.
1. Sendżed – suszone owoce z drzewa oliwnika wąskolistnego, które symbolizują miłość,
2. Sabzeh – kiełkująca pszenica i soczewica, która symbolizują odrodzenie,
3. Siir – kiszony irański czosnek, lub surowy czosnek, który symbolizuje uzdrawianie i moc,
4. Seeb – jabłka, które symbolizują piękno i ziemię,
5. Somagh – Sumak lub jagody, które symbolizują wschód słońca
6. Samanu – gotowaną kiełkowaną pszenicę, która symbolizuje zamożność
7. Serkeh – ub ocet, który symbolizuje dojrzałość, długowieczność i wytrwałość.
Wśród tej siódemki, symbolizującej również Ahura Mazdę i jego sześć emanacji – Amesza Spenta, nieprzypadkowo znajdują się owoce oliwnika wąskolistnego, otaczanego szczególnym szacunkiem i czcią przez zaratusztrian na równi prawie z Haomą i Barsomem. Sendżed czyli Oliwnik wąskolistny (syn. oliwnik zwyczajny) Elaeagnus angustifolia L był znany na kontynencie euroazjatyckim od dawna to gatunek rośliny z rodziny oliwnikowatych. Występuje na obszarze od Europy po środkową Azję i Himalaje, ponadto w Chinach. W Polsce jest dość często uprawiany, czasami dziczejący i lokalnie zadomowiony. To Małe drzewo lub rozłożysty krzew o wysokości do 6 m.

Być może nie wiecie jak wygląda ale choć część z was na wiosnę przechodziła obok tego krzewu i czuła oszałamiający, a zarazem delikatny cytrynowo miodowy zapach jego malutkich żółtych kwiatów wyczuwalny nawet kilkanaście metrów od tej rośliny. Jego zapach jest podobno bardzo silnym afrodyzjakiem, powoduje, że kobiety się ożywiają...

Jest ceniony w Polsce głównie jako roślina ozdobna ze względu na swoje srebrzyste liście i ładny pokrój uprawiany w parkach, alejach i na skwerach. Jest odporny na dymy przemysłowe i suszę, dlatego też nadaje się do zadrzewiania piaszczystych nieużytków i rekultywacji terenów poprzemysłowych oraz do sadzenia w miastach. Wzbogaca glebę w azot, wchodząc w współżycie z bakteriami glebowymi. Jest krzewem wybitnie światłolubnym i wymaga pełnego słońca. Jest bardzo wytrzymały na wysokie temperatury powietrza i niską zawartość pary wodnej w powietrzu. Oliwniki nie urosną na glebie podmokłej. Rośnie wolno i dlatego mogą znaleźć miejsce w każdym ogrodzie.

Oliwnik wąskolistny słynie nie tylko ze swoich pięknych liści, lecz także niezwykłych owoców. Trudno je jednoznacznie sklasyfikować. Po pierwsze są mało widoczne, po drugie – w dotyku przypominają brzoskwinię, po trzecie – smakują jak rabarbar, po czwarte – pachną jak piernik. Są kremowo-żółte. Kuliste pestkowce nie opadają natomiast jesienią, a utrzymują się na krzewie do wiosny. Owoce oliwnika wąskolistnego są jadalne – można je jeść surowe i ugotowane. Zawierają węglowodany, pektynę, fruktozę, sacharozę, a także karoten. Dostarcza witamin : A, B, C i E, jak też esencjonalnych kwasów tłuszczowych (wielokrotnie nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3, 6, 7).

Ale nie tylko za to cenią go zaratusztrianie. To przede wszystkim roślina lecznicza mająca również zastosowanie we współczesnej medycynie.

Wyniki Badań naukowych w Turcji Iranie, Chinach, Rosji i USA wykazały rozległe możliwości lecznicze tej rośliny i w dużym stopniu potwierdziły wiedzę starożytne medycyny zaratusztriańskiej i medycyny ludowej wielu ludów. Potwierdzono że wyciąg z oliwnika działa antybakteryjnie, antoksydacyjnie i przeciwbólowo. Owoce Elaeagnus angustifolia od dawna były stosowane przez zaratusztrian jako lek przeciwzapalny, przeciwbólowy ze względu na działanie antynocyceptywne (blokujące receptory bólu). W Iranie suszony proszek owoców stosuje się zmieszany z mlekiem na reumatoidalne zapalenie stawów i bóle stawów. Istnieją dowody potwierdzające korzystne działanie wodnego wyciągu z oliwnika w zmniejszaniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów o skuteczności porównywalnej do skuteczności acetaminofenu i ibuprofenu .

Odwar i napar z jego owoców jest tradycyjnie uważany przez zaratusztrian za dobry lek w gorączce, żółtaczce, astmie, tężcu. Od dawna znali jego działanie moczopędne, tonizujące, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe i jako lek w chorobach nerek. Także w stanach zapalnych nerek przy przechodzeniu kamienia nerkowego przez moczowód. W tradycyjnej medycynie tureckiej i jordańskiej jest stosowany przeciw czerwonce, biegunce.

W europejskiej medycynie ludowej jagody oliwnika uchodzą za prastary, silny ludowy środek terapeutyczny (brak łaknienia, osłabienie wiosenne, krwawienie z dziąseł, gojenie ran, wrzody żołądka, choroby kobiece, leczenie uszkodzeń skóry po naświetlaniu i oparzeniach). Dlatego też oliwnik znajduje coraz większe zastosowanie do produkcji lekarstw i w farmacji. Ba! Leczy także zwierzęta wchodząc w skład leków dla psów i kotów.

Parę przykładów najnowszych badań:

W ostatnich latach coraz większą uwagę przywiązuje się do aspektów zdrowotnych i żywieniowych (witaminy) Elaeagnus angustifolia ze względu na ich właściwości chemiczne i zdolność przeciwutleniające. Owoce mogą przynieść znaczne korzyści zdrowotne ze względu na zawartość przeciwutleniaczy. Dotąd przeprowadzono tylko kilka badań składu Elaeagnus angustifolia, pod kątem właściwości przeciwutleniających.

Chemical Properties and Antioxidant Capacity of Elaeagnus angustifolia L. Fruits 1Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, Uludag University, Gorukle Campus 16059 Bursa, Turkey 2Department of Food Engineering, Faculty of Agriculture, Uludag University, Gorukle Campus 16059 Bursa, Turkey 3The Scientific and Technological Research Council of Turkey, Bursa Test And Analysis Laboratory, (Tübitak Butal), Bursa, Turkey

Wyniki pokazują, że wodny ekstrakt z Elaeagnus angustifolia przyspiesza gojenie się ran na skórze, a jego działanie może wynikać ze zwiększonego ponownego formowania się nabłonka i odkładania kolagenu w ranie, dlatego można go uznać za środek terapeutyczny stosowany do gojenia ran.

Acta Medica Iranica Tehran University of Medical Sciences

Wstrzyknięcie różnych dawek trzech części tego owocu wykazało znaczny efekt przeciwbólowy u myszy, który był zależny od dawki z czasem działania wynoszącym 120 minut. Wniosek Podanie wodnych ekstraktów owocni, rdzenia i nasion owocu E. angustifolia wskazało znaczący efekt przeciwbólowy w przewlekłym bólu

Centrum badań farmaceutycznych, Wydział Farmakodynamiki i Toksykologii, School of Pharmacy, Mashhad University of Medical Sciences, Mashhad, Iran.

Działanie zwiotczające mięśnie nasion owoców Elaeagnus angustifolia L. (Elaeagnaceae) badano na myszach przy użyciu testu trakcyjnego. Ekstrakty wodne i etanolowe (ip) indukowały działanie zwiotczające mięśnie w sposób zależny od dawki tak skutecznie jak diazepam.

Journal of Ethnopharmacology

Ekstraktu z Elaeagnus angustifolia poprawił *osteogenezę **chondrogenezę, ale zmniejszył również masę kostną u embrionów myszy, choć nie miało to wpływu na zawartość wapnia w kościach. Wyniki te mimo pozytywów wykazują jednak, że kobiety w ciąży powinny unikać stosowania tradycyjnych środków, które zawierają Elaeagnus angustifolia w leczeniu chorób kości i stawów.

* Osteogeneza – powstawanie kości w rozwoju osobniczym. Zachodzi poprzez zastępowanie modelu tkanki chrzęstnej tkanką kostną, U człowieka kostnienie rozpoczyna się w 8. tygodniu rozwoju embrionalnego i trwa do około 20–25 roku życia.
** Rozwój chrząstki (chondrogeneza)

1 Laboratory for Stem Cell Research, Anatomy Department, Shiraz University of Medical Sciences (SUMS), Shiraz, Iran 2 Histomorphometry & Stereology Research Center, Anatomy Department, SUMS *3 Pharmacology Department, Medical and Natural Product Chemistry Reseach Center, SUMS.

Wodny wyciąg z liści Elaeagnus angustifolia ma właściwości kardioprotekcyjne (chroni serce). Wyniki badania wykazały, że wodny ekstrakt z liści Elaeagnus angustifolia L. ma oczywisty wpływ ochronny przeciwdziałający uszkodzeniom I / R mięśnia sercowego, co może być związane z poprawą stanów stresu oksydacyjnego mięśnia sercowego.

Protective Effects of Elaeagnus angustifolia Leaf Extract against Myocardial Ischemia/Reperfusion Injury in Isolated Rat Heart
Binsheng Wang,1 Hengyi Qu,2 Jun Ma,3 Xiling Sun,1 Dong Wang,4 Qiusheng Zheng,1 and Du Xing5

Elaeagnus angustifolia i pokrewne rośliny z tej rodziny mają wiele zastosowań leczniczych, w tym działanie przeciwwrzodowe.
1- Centrum Badań Neuronauki i Zakład Fizjologii, Wydział Lekarski, Uniwersytet Shahid Beheshti, Teheran, Iran, 2- Wydział Farmaceutyczny, Uniwersytet Shahid Beheshti, Teheran, Iran

Liście i kwiaty Elaeagnus angustifolia zawierają związki fenolowe i flawonoidowe. Związki te mają właściwości przeciwutleniające, które chronią komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym.

vicenna J Phytomed V.4 (4); Lipiec-sierpień 2014, PMC4110780

Z oliwnikiem produkowane są także preparaty odżywcze dla zwierząt domowych.
Zalety w zakresie odżywiania psów i kotów:
Ochrona immunologiczna
Szerokie spektrum makroelementów
Oliwnik – owoc bogaty w witaminy
Wielokrotnie nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3, Omega 6, Omega 7
Wysoka zawartość naturalnej witaminy C
Naturalne antyoksydanty
Źródło inuliny (inulina do 16%)
Poprawa witalności
Działanie profilaktyczne przy zaburzeniach trawienia
Działanie profilaktyczne przy cukrzycy
Zmniejszenie śmiertelności szczeniąt
Wartościowe sole mineralne
Działanie prebiotyczne





Źródło:
https://tiny.pl/7g7bl

Komentarze