Zaratusztrianin Freddie Mercury i Parsowie

Freddie Mercury tak naprawdę nazywał się Farrokh Bulsara i urodził się 5 września 1946 roku w Stone Town w Zanzibarze, natomiast zmarł 24 listopada 1991 roku w Londynie. Większość z nas kojarzy Frieddiego jako brytyjskiego muzyka, wokalistę rockowego i autora tekstów, frontmana brytyjskiej grupy Queen. W czasie swojego życia wielokrotnie był wyróżniany tytułem jednego z najlepszych wokalistów w historii muzyki popularnej i nadal jest uznawany przez wielu. Co do tworzenia to jest autorem takich utworów jak Bohemian Rhapsody, We Are the Champions, Somebody to Love, Killer Queen czy Crazy Little Thing Called Love.

Jego rodzice, brytyjski urzędnik Bomi oraz Jer Bulsara, byli Parsami z Gudźaratu, czyli wyznawcami zaratusztrianizmu. Freddie Mercury nigdy nie obnosił się ze swoją religią, więc mało kto wie, że był wiernym wyznawcą zaratusztrianizmu – jednej z najstarszych religii na świecie. Wpływ na to mieli przede wszystkim jego rodzice.

Urodzony na Zanzibarze, a wychowany w Indiach, pochodzący z etnicznej grupy Parsów obywatel Imperium Brytyjskiego Farrokh Bulsara, znany lepiej jako gwiazda rocka Freddie Mercury, do końca życia nie dopuszczał świata zewnętrznego do swojej prywatności. Oświadczenie, że zmaga się z AIDS wypuścił na dzień przed śmiercią, która nastąpiła 24 listopada 1991.
Dla wielu zdarzenie to stało się symbolem: kiedy Mercury odpuścił, pogodził się z tym, że obcy mogą wtargnąć z butami w to, co skrywa w środku, mógł już tylko odejść. Ale nawet po śmierci utarł wszystkim nosa.


„Jestem zaratusztrianinem" - religia Freddiego Mercury'ego | Dzień Dobry TVN


Pogrzeb, który odbył się zgodnie z zasadami wyznawanego przez niego zaratusztrianizmu trzy dni po śmierci, trwał 25 minut i znaleźli się na nim wyłącznie najbliżsi ludzie z otoczenia artysty, wliczając członków Queenu i rodzinę. Po ceremonii rozsypano prochy wokalisty, ale opinia publiczna nigdy nie dowiedziała się gdzie.

W 2013 r. siostra gwiazdy rocka Freddiego Mercury'ego, odsłoniła statuę zaratusztriańskiego Farawahara. Posąg został zbudowany przez afrykańskiego artystę Luke'a Perry i wykonany z ze stali zaratusztriańskiego koncernu Tata Steel. Pomnik został umieszczony na Pagórku Parsów. Siedem takich pagórków ma wyrażać szacunek dla siedmiu głównych wyznań i odzwierciedlić siedem szczytów świątyni Shri Venkateswara w Tirupati w Andhra Pradesh w Indiach.




Źródło:
https://pl-pl.facebook.com/Zaratusztrianie/posts/1927037900666398?__xts__%5B0%5D=68.ARD90g9fn7jhXbH-4IEL1pdCz9OlaT2fQ5w0CGnHdu2zqO-gxqCOiXb2mYC-deoVeDpi0rsQTfH5wPHPSDm6Wk_p5Z8hPpjOQA2CfBVlEBAvXbfe5QAwMrPlSgD_Orj3obO0-mH2gr708ouieahy4Dbp56M6YMpJsHEhuspV1uRLqzK5quV9na-IYSARSttTb6CWVpzkldVEUwYkZTmUomlRniZv7JZbfu6UKf39hisgt9hRapkMAoEPFBjHHBDM6qoHb8UbMnL0CBI386pE-lLlec8IBZ1AvsQBm27Xa2GlN9TaR5A2JYwW3VyfQG0elZH9vdpZbJAlyDzHtCK55gyO0g&__tn__=-R



Dżaszan (nabożeństwo dziękczynne) celebrowane przez mobedów z Indii (Parsów) na tle góry Demawend (pers. Damaawand), Iran.

Modlitwa pod gołym niebem, w bezpośredniej bliskości przyrody posiada (obok wielu innych) jedną, ponownie aktualną zaletę: taki naturalny "dom modlitwy" nie może zostać (bez zniszczenia całej ludzkości) wysadzony w powietrze, zamieniony w ruinę, spalony, a jego ściany potraktowane dłutem lub wapnem w celu unicestwienia oznak bytności poprzednich właścicieli budynku i zamiany na świątynię jednej z "jedynych słusznych" wiar.


(Na marginesie: ciekawe, jakiego proszku do prania używają Parsowie, że szaty kapłanów są tak śnieżnobiałe?)


Parsowie lub Indyjscy zaratusztrianie − grupa etniczna wywodząca od starożytnych Persów, wyznająca zaratusztrianizm, zamieszkująca przede wszystkim Indie (Bombaj – około 69 tysięcy).

Liczne skupiska Parsów zamieszkują także Europę (przede wszystkim Londyn – około 4 tys. osób), a także Stany Zjednoczone. Przy nasilającej się asymilacji i emigracji jej udział procentowy w społeczeństwie Indii spada. W Iranie współczesnym żyje mniej niż 30 tys. zaratusztrian – grupy, z której wywodzą się Parsowie.


Parsowie są potomkami grupy około 120 tys. Persów, która w VIII wieku uciekła przed muzułmańskim prześladowaniem z Persji i osiedliła się na terenach Gudźaratu w Indiach. Rozwój grupy nastąpił, kiedy na początku XIX wieku stali się pośrednikami w handlu przy Kompanii Wschodnioindyjskiej.

Tradycyjnym językiem Parsów jest język Awesty, czyli świętego zbioru tekstów – jednak znajomość jego jest znikoma i ogranicza się do liturgii religijnej. Współcześni Parsowie posługują się więc gudźarati lub coraz częściej angielskim.

Najbardziej znanymi Parsami byli Freddie Mercury (właściwie: Farrokh Bulsara) i J.R.D. Tata, założyciel jednej z największych firm świata – holdingu TATA.





Źródła:
https://www.facebook.com/Zaratusztrianie/posts/1599161980120660
https://pl.wikipedia.org/wiki/Parsowie



Komentarze